Info o Maledivách

Vítejte na našem webu, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět o Maledivách.

Ať už plánujete relaxační dovolenou, nebo dobrodružný výlet, jsme tady, abychom vám pomohli uskutečnit Vaše sny.

informace maledivy

Základní informace Maledivy

 • Maledivy jsou ostrovní stát jihu Asie v Indickém oceánu
 • jsou tvořeny 19 korálovými atoly – celkem mají okolo 1200 ostrovů
 • vzdálenost od Prahy je 7500 km, délka přímého letu 9 hodin
 • počet obyvatel: 521 000 (údaj z roku 2022)
 • hlavní město – Male – 104 403 obyvatel – většina mluví anglicky
 • Maledivy jsou rozvojová země, jejíž ekonomika stojí na turismu a rybářství
 • Měna – maledivská rupie – pevný kurz k dolaru: 1 USD = 15,42 MVR
 • povinné očkování na Maledivy není, doporučená je žloutenka A a břišní tyfus
 • místní kuchyně je hodně jednoduchá a kořeněná, vychází z indické kuchyně
 • státní náboženství – umírněná forma islámu
 • časový posun v létě +3 hodiny, +4 hodiny v zimě, časové pásmo UTC+5
 • ke koupi jsou cenově výhodné perly a výrobky z kokosového dřeva
 • zásuvky jsou anglického typu – adaptéry jsou třeba (hotely je mají v pokoji k dispozici)
 • Maledivy jsou nejmenší asijskou zemí a zároveň nejmenší muslimskou zemí na světě
 • mezinárodní telefonní předvolba je +960
 • fungující mobilní síť, místní mobilní operátoři Dhiraagu a Ooredoo
 • místní jazyk se nazývá Divehi, písmo Thaana, které se čte zprava doleva
 • bankomaty najdete jen na velkých ostrovech a na letišti, je třeba mít s sebou dostatečnou hotovost (USD)
 • občané ČR nepotřebují ke vstupu na Maledivy vízum, jen platný pas a potvrzení rezervovaného ubytování
 • v čele státu stojí prezident 
 • od roku 1985 je národním stromem kokosová palma, jenž je ceněna pro své mnohostranné využití
 • národní znak Malediv se skládá z měsíce, hvězdy, kokosové palmy a národní vlajky s nápisem „Ad Dawlat, Al Mahaldheebiyya“ – Maledivská republika
 • v roce 1985 byla vyhlášena národní květinou růžová růže která symbolizuje krásu ostrovů 
 • maledivské pláže patří mezi nejkrásnější na světě 

Důležitá telefonní čísla:

 • Policie: 119
 • Hasiči: 118
 • Zdravotníci: 102

hasiči Maledivy

Turistika na Maledivách

Maledivy jsou velmi oblíbenou turistickou destinací pro stále větší počet turistů. Velký podíl na tom má povolení výstavby hotelů na lokálních ostrovech Malediv v roce 2010. Díky tomu se dá ubytovat za přijatelné ceny v porovnání s dřívější výhradní nabídkou drahých resortů.

Vzhledem ke snižující se ceně letenek zažívají Maledivy velký turistický rozmach. Přesto jsou ale stále velmi klidnou a pohodovou destinací (kromě ostrova Maafushi, který už začíná připomínat Chorvatsko v létě), kterou vyhledávají Evropané nejvíce v zimním období vzhledem k tamnímu stálému tropickému klimatu a teplotě 30°C. 

Geografie Malediv

Maledivy jsou souostroví s 1196 korálovými ostrovy. Tyto ostrovy jsou rozděleny do 20 atolů. Souostroví leží v jižní Asii, jižně od Indie a má délku přibližně 400 km. Nejbližšími sousedy Malediv jsou Srí Lanka a Indie. Mnoho klientů využívá této polohy pro spojení cestovní poznávací dovolené na Srí Lance s odpočinkovým pobytem na Maledivách se šnorchlováním, které je hodnoceno jako jedno z nejlepších na celém světě.

Hlavní město Malediv 

Hlavním městem je Male a spolu s vedlejší ostrovem Hulhumale (na kterém leží letiště) je tepnou celých Malediv. Jedná se o velmi rušné město s vysokou dopravní zátěží. V hlavním městě žije okolo 100 tis obyvatel. Sídlí zde téměř všechny důležité státní úřady, parlament i prezident.

Turistická víza Maledivy

Na Maledivy můžete cestovat s lehkým srdcem, vzhledem k tomu, že turistické vízum je vám uděleno automaticky při příletu a je platné po dobu 30 dní. Pro bezproblémové vstupní formality si, prosím, připravte platný pas a také potvrzení o ubytování během vašeho pobytu na ostrovech.

Kroky před vaším odletem: Než opustíte svůj domov směrem k této exotické destinaci, je nutné vyplnit IMUGA formulář, který je dostupný online na IMUGA webových stránkách. Doporučujeme tento formulář vyplnit minimálně jeden den před vaším odletem, avšak pamatujte, že jeho platnost je 96 hodin. Po jeho vyplnění a odeslání vám bude generován QR kód. Každý cestující potřebuje mít svůj vlastní QR kód, který budete muset ukázat při příletu na letiště. Není potřeba tento kód tisknout, stačí ho mít uložený ve vašem telefonu. Jako malý tip: vyplňujte formulář na smartphonu a následně udělejte screenshot QR kódu, abyste ho měli vždy po ruce.

Odletová povinnost: Nezapomeňte, že před vaším odletem z Malediv je třeba opět vyplnit „Departure“ verzi IMUGA formuláře a uložit si nově generovaný QR kód.

Příletová a odletová taxa

Žádné příletové ani odletové taxy se na Maledivách neplatí. Taxy jsou již zahrnuté v ceně letenky. Bez dalších poplatků.

Měna na Maledivách

Místní měna se nazývá maledivské rufie, její kurz je pevný – 1 USD = 15,42 MVR. Hlavním platidlem pro turisty jsou americké dolary.  Není třeba si je měnit na rufie, dolary zaplatíte na Maledivách úplně všude. Bankomat je na letišti, v Male a na některých větších ostrovech. Od roku 2016 jsou v oběhu nové bankovky, které byly vydány u příležitosti oslav 50. výročí nezávislosti.

Daně a poplatky na Maledivách

Všechny hotely a penziony na lokálních ostrovech i resortech Malediv jsou povinny platit následující daně:

 • TGST – tourism goods & service tax – 16%
 • Service charge – 10%
 • Green tax – 3 USD za osobu a noc (hotely a resorty do 25 pokojů)
 • Green tax – 6 USD za osobu a noc (hotely a resorty nad 25 pokojů)

Naše ceny vždy zahrnují všechny poplatky a daně. Upozorňujeme, že některé online rezervační systémy často uvádějí ceny bez daní, které pak připočítají k finálnímu účtu.

Více se o penězích a daních na Maledivách dočtete v našem článku peníze na Maledivách.

Zdravotnictví na Maledivách

Maledivy patří mezi velmi bezpečné země Asie, ale přesto je třeba počítat s určitými riziky a připravit se na ně. Primárně se připravte na silné sluneční paprsky, Maledivy jsou blízko rovníku a slunce tam pálí i když se občas schová za mraky. Doporučujeme krém s faktorem 50, zejména. pro děti a během poledne zůstat ve stínu – i proto je plná penze nejvíce doporučovanou možností – „donutí“ Vás odejít z pláže a odpočinout si v bezpečném stínu hotelu. Na šnorchlování doporučujeme nechat si tričko a samozřejmě nezapomeňte dodržovat pitný režim. 

V druhé řadě si přibalte účinný repelent proti komárům (Predator) nebo si kupte místní hned po příjezdu (bílá lahvička s růžovým víčkem) – stojí asi 2 USD, krásně voní a je účinnější než většina těch, co koupíte v ČR. Riziko je minimální, ale i Maledivy patří do tropické oblasti s možnou nákazou virem horečky Dengue.

 

nemocnice na Maledivách

Maledivy očkování 

Na Maledivy není žádné očkování vyžadováno a ani doporučováno. Pokud jsou pro Vás Maledivy začátkem řady dovolených po Asii, pak bychom určitě doporučili očkování proti žloutence a břišnímu tyfu, případně žluté zimnici. Dle Vámi plánovaných cílů doporučujeme prodiskutovat s odborníky v očkovacím centru ve Vašem městě. 

V případě zdravotních obtíží najdete na ostrovech zdravotní centrum s anglicky mluvícím personálem. Centrum je vybaveno základními přístroji, pro příp. odborné vyšetření Vás pošlou do nemocnice do Male. Úroveň zdravotnictví na Maledivách není příliš vysoká, i místní létají do nemocnice do Indie. 

Časový posun Maledivy

Maledivy leží v časovém pásmu +5 UTC. Na Maledivách je tedy o 3 hodiny více při našem letním čase, +4 hodiny při zimním.

poloha Malediv na světové mapě

Jaká je nejlepší doba pro návštěvu Malediv?

Maledivy jsou známy svým tropickým klimatem a krásnými plážemi. Přestože je možné je navštívit kdykoliv během roku, některá období mohou být vhodnější než jiná.

 1. Suchá sezóna (od listopadu do dubna)

 Toto období je považováno za nejlepší čas pro návštěvu Malediv. Během těchto měsíců je počasí slunečné, s nízkou vlhkostí a minimem srážek. Voda je klidná a průzračná, což je ideální pro potápění a šnorchlování. Všimněte si, že vrchol turistické sezóny je mezi prosincem a březnem, takže můžete očekávat vyšší ceny a více turistů.

 1. Dešťová sezóna (od května do října)

Během těchto měsíců můžete očekávat vyšší vlhkost a pravidelné dešťové přeháňky. Ačkoliv může být počasí méně předvídatelné, ceny jsou obvykle nižší a resorty méně obsazené. Pokud nevadí průtrže a občasné bouřky, může být návštěva v tomto období stále velmi příjemná.

Pokud je vaším hlavním cílem potápění, nejlepší podmínky pro potápění jsou obvykle během suché sezóny. Nicméně, mnoho potápěčů navštěvuje Maledivy i během dešťové sezóny, protože větší množství planktonu v moři může přilákat manty a jiné velké mořské tvory jako například žraloka obrovského.

Internet na Maledivách

Maledivy disponují dobrým pokrytím mobilním signálem. Pokud si na letišti pořídíte místní SIM kartu, budete moci být online téměř všude s výjimkou několika odlehlejších míst.

WiFi sítě v hotelech bývají občas slabší. Proto klientům, kteří na Maledivách potřebují pracovat, doporučujeme nákup datové SIM karty.

internet na Maledivách

Vlajka Maledivy

Vlajka Maledivské republiky má tři barvy. Červenou, zelenou a bílou. Uprostřed zeleného obdélníku, který má ještě široký červený okraj je bílý měsíc.

Státní znak Malediv

Uprostřed státního znaku Malediv je palma, která má na spodní polovině muslimský půlměsíc. Z palmy se ve spodní části oddělují dvě maledivské vlajky. Pod měsícem je stuha s arabským nápisem. Kokosová palma má na Maledivách velký význam. Symbolizuje obživu národa. Maledivané dokáží zpracovat každou část palmy. 

Ubytování na Maledivách

Jsme cestovní agentura. Zaměřujeme se na zprostředkování ubytování na nejkrásnějších lokálních ostrovech a resortech na Maledivách.

hotel u moře

Více o Maledivách si přečtěte ve článcích: