Info o Maledivách

Vítejte na našem webu, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět o Maledivách.

Ať už plánujete relaxační dovolenou, nebo dobrodružný výlet, jsme tady, abychom vám pomohli uskutečnit Vaše sny.

informace maledivy

Základní informace o Maledivách

 • Politický status: Maledivy jsou suverénní ostrovní republika, která získala nezávislost od Spojeného království v roce 1965.
 • Ekonomika: Tradičně závisí na rybolovu, turistika se však stala hlavním zdrojem příjmů, přičemž Maledivy přitahují návštěvníky svými krásnými ostrovy, luxusními resorty a jedinečnými potápěčskými lokalitami.
 • Administrativní rozdělení: Maledivy jsou rozděleny do 26 atolů, které jsou dále členěny do administrativních jednotek zvaných atoly.
 • Klima: Maledivy mají tropické monzunové klima s vysokou vlhkostí a teplotami stabilně kolem 30°C po celý rok. Roční období se dělí na suchou sezónu (od listopadu do dubna) a období monzunů (od května do října).
 • Biodiverzita a přírodní zdroje: Maledivy jsou domovem bohatého mořského života včetně korálových útesů, které jsou klíčové pro biodiverzitu a ekonomiku země. Ochrana těchto přírodních zdrojů je nezbytná vzhledem k hrozbám, jako je globální oteplování a vzestup hladiny moří.
 • Demografie: Obyvatelstvo Malediv je etnicky a kulturně rozmanité s bohatou historií a tradicemi. Většina obyvatelstva je muslimského vyznání.

ubytování v resortu na Maledivách

Stručné informace o Maledivách

Přečtěte si základní informace o Maledivách v bodech:

 • Maledivy jsou ostrovní stát jihu Asie v Indickém oceánu
 • jsou tvořeny 19 korálovými atoly – celkem mají okolo 1200 ostrovů
 • vzdálenost od Prahy je 7500 km, délka přímého letu 9 hodin
 • počet obyvatel: 521 000 (údaj z roku 2022)
 • hlavní město – Male – 104 403 obyvatel – většina mluví anglicky
 • Maledivy jsou rozvojová země, jejíž ekonomika stojí na turismu a rybářství
 • Měna – maledivská rupie – pevný kurz k dolaru: 1 USD = 15,42 MVR
 • povinné očkování na Maledivy není, doporučená je žloutenka A a břišní tyfus
 • místní kuchyně je hodně jednoduchá a kořeněná, vychází z indické kuchyně
 • státní náboženství – umírněná forma islámu
 • časový posun v létě +3 hodiny, +4 hodiny v zimě, časové pásmo UTC+5
 • ke koupi jsou cenově výhodné perly a výrobky z kokosového dřeva
 • zásuvky jsou anglického typu – adaptéry jsou třeba (hotely je mají v pokoji k dispozici)
 • Maledivy jsou nejmenší asijskou zemí a zároveň nejmenší muslimskou zemí na světě
 • mezinárodní telefonní předvolba je +960
 • fungující mobilní síť, místní mobilní operátoři Dhiraagu a Ooredoo
 • místní jazyk se nazývá Divehi, písmo Thaana, které se čte zprava doleva
 • bankomaty najdete jen na velkých ostrovech a na letišti, je třeba mít s sebou dostatečnou hotovost (USD)
 • občané ČR nepotřebují ke vstupu na Maledivy vízum, jen platný pas a potvrzení rezervovaného ubytování
 • v čele státu stojí prezident 
 • od roku 1985 je národním stromem kokosová palma, jenž je ceněna pro své mnohostranné využití
 • národní znak Malediv se skládá z měsíce, hvězdy, kokosové palmy a národní vlajky s nápisem „Ad Dawlat, Al Mahaldheebiyya“ – Maledivská republika
 • v roce 1985 byla vyhlášena národní květinou růžová růže která symbolizuje krásu ostrovů 
 • maledivské pláže patří mezi nejkrásnější na světě 

maledivy-levne.cz nápis v písku

Turistika na Maledivách

Maledivy, s jejich exotickým kouzlem a křišťálově čistou vodou, se v posledních letech staly dostupnější díky povolení výstavby hotelů na lokálních ostrovech v roce 2010. Tento krok umožnil vznik široké škály ubytovacích možností, které nabízejí kvalitní služby za mnohem přijatelnější ceny než tradiční luxusní resorty.

Tento vývoj, společně se snižujícími se cenami letenek, přinesl Maledivám turistický boom, přesto si ostrovy zachovávají svůj klid a nezávislost na masové turistice, s výjimkou míst jako je ostrov Maafushi, který se v letních měsících může zdát turisticky vyhledávaný.

Naše cestovní agentura se specializuje na poskytování nezapomenutelných zážitků na nejkrásnějších lokálních ostrovech Malediv a resortech. Nabízíme širokou škálu ubytovacích možností, od útulných penzionů, hotelů s bazénem až po cenově dostupné i luxusní resorty, aby každý náš klient mohl prožít svůj sen o dokonalé dovolené.

S námi zažijete Maledivy v jejich plné kráse, a to i během evropské zimy, kdy ostrovy lákají svým stálým tropickým klimatem a teplotami kolem 30°C, což je ideální únik od chladnějšího počasí doma.

Objevte krásu Malediv: galerie zážitků, které na Vás čekají

Geografie Malediv

Maledivy, souostroví tvořené 1 196 korálovými ostrovy, je rozděleno do 26 atolů. Tato světoznámá turistická destinace se nacházející v jižní Asii jižně od Indie. Rozkládá v délce asi 800 km a je obklopena křišťálově čistými vodami Indického oceánu.

Maledivy, které leží v blízkosti Srí Lanky a Indie. Mnozí cestovatelé využívají geografickou polohu Malediv k prozkoumání kulturního bohatství Srí Lanky a následnému odpočinku na maledivských plážích, kde mohou vychutnat světově proslulé šnorchlování a potápění. Tato jedinečná kombinace poskytuje cestovatelům nezapomenutelný zážitek z poznání kultury i relaxace v exotickém prostředí.

Maledivy jsou souostroví s 1196 korálovými ostrovy. Tyto ostrovy jsou rozděleny do 20 atolů. Souostroví leží v jižní Asii, jižně od Indie a má délku přibližně 400 km. Nejbližšími sousedy Malediv jsou Srí Lanka a Indie. Mnoho klientů využívá této polohy pro spojení cestovní poznávací dovolené na Srí Lance s odpočinkovým pobytem na Maledivách se šnorchlováním, které je hodnoceno jako jedno z nejlepších na celém světě.

atoly a ostrovy Malediv z letadla

Hlavní město Malediv 

Hlavní město Malediv, Male, spolu se sousedním ostrovem Hulhumale, kde se nachází mezinárodní letiště, představuje pulsující centrum celého státu. Male je známé vysokou dopravní hustotou, která odráží jeho klíčovou roli v maledivské společnosti a ekonomice.

S populací přibližně 100 tisíc obyvatel je toto město hustě osídleným centrem, kde se soustředí téměř všechny hlavní státní instituce, včetně parlamentu, prezidentského paláce a mnoha vládních úřadů.

Male není jen politickým a administrativním srdcem Malediv, ale také kulturním a hospodářským epicentrem. Přestože je Male jedním z nejmenších hlavních měst na světě, jeho životní styl a urbanistická struktura jsou svědectvím o jedinečné maledivské kultuře a historii. Město je proslulé svými barevnými trhy, historickými památkami a živým nábřežím, které přitahují návštěvníky, kteří se chtějí dozvědět více o autentickém způsobu života na Maledivách.

Fotky z hlavního města Malediv

Turistická víza Maledivy

Na Maledivy můžete cestovat s lehkým srdcem, vzhledem k tomu, že turistické vízum je vám uděleno automaticky při příletu a je platné po dobu 30 dní. Pro bezproblémové vstupní formality si, prosím, připravte platný pas a také potvrzení o ubytování během vašeho pobytu na ostrovech.

Kroky před vaším odletem: Než opustíte svůj domov směrem k této exotické destinaci, je nutné vyplnit IMUGA formulář, který je dostupný online na IMUGA webových stránkách. Doporučujeme tento formulář vyplnit minimálně jeden den před vaším odletem, avšak pamatujte, že jeho platnost je 96 hodin. Po jeho vyplnění a odeslání vám bude generován QR kód. Každý cestující potřebuje mít svůj vlastní QR kód, který budete muset ukázat při příletu na letiště. Není potřeba tento kód tisknout, stačí ho mít uložený ve vašem telefonu. Jako malý tip: vyplňujte formulář na smartphonu a následně udělejte screenshot QR kódu, abyste ho měli vždy po ruce.

Odletová povinnost: Nezapomeňte, že před vaším odletem z Malediv je třeba opět vyplnit „Departure“ verzi IMUGA formuláře a uložit si nově generovaný QR kód.

IMUGA příletový formulář

Příletová a odletová taxa

Na Maledivách jsou cestovní taxy jednoduché a pohodlné, protože žádné příletové ani odletové taxy se neplatí zvlášť. Tyto poplatky jsou již zahrnuty v ceně letenky.

letiště na Maledivách - Velana International Airport

Čím se platí na Maledivách?

Místní měna na Maledivách je maledivská rufie (MVR), která má pevný směnný kurz vůči americkému dolaru, konkrétně 1 USD se rovná 15,42 MVR. Pro turisty jsou však americké dolary nejběžnějším platidlem a mohou být používány téměř kdekoli na ostrovech, což eliminuje nutnost výměny peněz na rufie pro běžné transakce.

Bankomaty jsou dostupné na hlavních místech, jako je mezinárodní letiště, v hlavním městě Male a na vybraných větších ostrovech, což usnadňuje přístup k hotovosti, když je to potřeba. V roce 2016 Maledivy uvedly do oběhu nové bankovky, vydané u příležitosti oslav 50. výročí nezávislosti země. Tyto bankovky jsou nejen platným prostředkem pro obchod, ale také se staly sběratelským artiklem díky svému významu a designu, který odráží kulturní a historické bohatství Malediv.

Fotogalerie bankovek a mincí

Daně a poplatky na Maledivách

Všechny hotely a penziony na lokálních ostrovech i resortech Malediv jsou povinny platit následující daně:

 • TGST – tourism goods & service tax – 16%
 • Service charge – 10%
 • Green tax – 3 USD za osobu a noc (hotely a resorty do 25 pokojů)
 • Green tax – 6 USD za osobu a noc (hotely a resorty nad 25 pokojů)

Naše ceny vždy zahrnují všechny poplatky a daně. Upozorňujeme, že některé online rezervační systémy často uvádějí ceny bez daní, které pak připočítají k finálnímu účtu.

Více se o penězích a daních na Maledivách dočtete v našem článku peníze na Maledivách.

Jaké je zdravotnictví na Maledivách?

Maledivy patří mezi velmi bezpečné země Asie, ale přesto je třeba počítat s určitými riziky a připravit se na ně. Primárně se připravte na silné sluneční paprsky, Maledivy jsou blízko rovníku a slunce tam pálí i když se občas schová za mraky. Doporučujeme krém s faktorem 50, zjm. s dětmi během poledne zůstat ve stínu – i proto je plná penze nejvíce doporučovanou možností – „donutí“ Vás odejít z pláže a odpočinout si v bezpečném stínu hotelu. Na šnorchlování doporučujeme nechat si tričko a samozřejmě nezapomeňte dodržovat pitný režim. 

V druhé řadě si přibalte účinný repelent proti komárům (Predator) nebo si kupte místní hned po příjezdu (Sofell) – stojí asi 2 USD, krásně voní a je účinnější než většina těch, co koupíte v ČR. Prodává se jako sprej i krém.

Hrozí na Maledivách onemocnění horečkou dengue?

Na Maledivách může docházet k sporadickým případům nakažení horečkou dengue, přestože riziko je relativně nízké. Jako tropická destinace mají Maledivy klimatické podmínky, které mohou podporovat výskyt moskytů přenášejících virus dengue. Přesto je důležité zůstat informovaní a dodržovat preventivní opatření proti moskytům.

Pro podrobnější informace o horečce dengue, jejích symptomech, prevenci a léčbě navštivte náš podrobný článek, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět o tomto onemocnění a jak si užít pobyt na Maledivách bezpečně. 

zdravotní středisko na lokálním ostrově na Maledivách

Je nutné při cestě na Maledivy očkování?

Na Maledivy není žádné očkování vyžadováno a ani doporučováno. Pokud jsou pro Vás Maledivy začátkem řady dovolených po Asii, pak bychom určitě doporučili očkování proti žloutence a břišnímu tyfu, případně žluté zimnici. Dle Vámi plánovaných cílů doporučujeme prodiskutovat s odborníky v očkovacím centru ve Vašem městě. 

V případě zdravotních obtíží najdete na ostrovech zdravotní centrum s anglicky mluvícím personálem. Centrum je vybaveno základními přístroji, pro příp. odborné vyšetření Vás pošlou do nemocnice do Male.

Jaký je na Maledivách časový posun?

Maledivy se nacházejí v časovém pásmu UTC+5, což znamená, že tamní čas je o 5 hodin napřed oproti koordinovanému světovému času (UTC).

Vzhledem k časovému posunu v České republice, kde platí letní čas UTC+2 a zimní čas UTC+1, je rozdíl mezi Maledivami a Českou republikou +3 hodiny během letního času a +4 hodiny během zimního času.

poloha Malediv na světové mapě

Jaká je nejlepší doba pro návštěvu Malediv?

Maledivy jsou známy svým tropickým klimatem a krásnými plážemi. Přestože je možné je navštívit kdykoliv během roku, některá období mohou být vhodnější než jiná.

 1. Suchá sezóna (od listopadu do dubna)

 Toto období je považováno za nejlepší čas pro návštěvu Malediv. Během těchto měsíců by mělo být počasí slunečné, s nízkou vlhkostí a minimem srážek. Voda je klidná a průzračná, což je ideální pro potápění a šnorchlování. Všimněte si, že vrchol turistické sezóny je mezi prosincem a březnem, takže můžete očekávat vyšší ceny a více turistů.

 1. Dešťová sezóna (od května do října)

Během těchto měsíců můžete očekávat vyšší vlhkost a pravidelné dešťové přeháňky. Ačkoliv může být počasí méně předvídatelné, ceny jsou obvykle nižší a resorty méně obsazené. Pokud nevadí průtrže a občasné bouřky, může být návštěva v tomto období stále velmi příjemná.

Pokud je vaším hlavním cílem potápění, nejlepší podmínky pro potápění jsou obvykle během suché sezóny. Nicméně, mnoho potápěčů navštěvuje Maledivy i během dešťové sezóny, protože větší množství planktonu v moři může přilákat manty a jiné velké mořské tvory jako například žraloka obrovského.

zážitek na celý život - setkání se žralokem obrovským

Jak je to na Maledivách s internetem?

Na Maledivách je mobilní pokrytí velmi dobré, což umožňuje pohodlné používání internetu a komunikačních služeb. Po příletu na letiště si můžete zakoupit místní SIM kartu od jednoho ze dvou hlavních operátorů, Ooredoo nebo Dhiraagu. To vám umožní připojení téměř kdekoli na ostrovech, s výjimkou některých odlehlejších oblastí, kde může být signál slabší.

Ačkoliv každý z našich hotelů a penzionů nabízí WiFi, kvalita a rychlost připojení může být slabší, zvláště pokud síť v jeden čas používá více osob. Pro ty, kteří potřebují pro práci nebo osobní účely spolehlivý internet, je nákup datové SIM karty zásadní. SIS karta Vám zajistí neustálý přístup k internetu a umožní efektivnější práci či komunikaci.

Obě společnosti, Ooredoo a Dhiraagu, nabízí různé datové balíčky. Cena datové SIM karty se 100 GB se pohybuje okolo 50 USD. Platnost bývá omezena na jeden měsíc.

obchod mobilních operátorů na letišti v Male

Ubytování na lokálních ostrovech

Lokální ostrovy na Maledivách představují autentickou část tohoto ostrovního státu, kde žije místní maledivské obyvatelstvo. Na rozdíl od luxusních resortů nabízí ubytování na lokálních ostrovech výrazně přístupnější ceny, přičemž kvalita služeb je stále na velmi vysoké úrovni. Nemusíte mít obavy o standardy ubytování; naše pečlivě vybrané penziony a hotely na nejkrásnějších lokálních ostrovech zaručují příjemný pobyt. Lokální ostrovy jsou ideální volbou pro ty, kteří se chtějí ponořit do maledivské kultury a zažít pravou podstatu tohoto úchvatného místa. V naší nabídce najdete ty nejlepší možnosti pro skutečně autentický zážitek.

Fotogalerie ubytování na lokálních ostrovech

Jak vypadá vlajka Malediv?

Vlajka Maledivské republiky je plná symboliky a historie. Červená barva, která tvoří široký okraj vlajky, reprezentuje odvahu a obětavost maledivského lidu. Zelený obdélník uprostřed symbolizuje pokoj a prosperitu, zatímco bílý měsíc představuje islámskou víru, která je důležitou součástí maledivské kultury a identity.

Tato kombinace barev a symbolů odráží jednotu a národní hrdost Maledivců. Vlajka tak nejenom představuje zeměpisné a politické postavení Malediv, ale také odráží kulturní hodnoty a tradice tohoto ostrovního státu.

vlajka Maledivy

Jak vypadá státní znak Malediv

Státní znak Malediv úzce odráží kulturní a historické dědictví země. Uprostřed znaku dominuje kokosová palma, která je nejen životně důležitou rostlinou pro Maledivce, ale také symbolizuje obživu a vitalitu národa. Pod palmou je umístěn muslimský půlměsíc, což zdůrazňuje islámskou víru, která je hlavním náboženstvím na Maledivách.

Ze spodní části palmy vycházejí dvě maledivské vlajky, které vyjadřují státní suverenitu a národní hrdost. Pod měsícem je stuha s nápisem v arabštině, což zvyšuje významnost islámské identity země. Kokosová palma je na Maledivách velmi ceněná; Maledivci jsou schopni využít každou část palmy, což odráží jejich zručnost a spojení s přírodou.

státní znak Maledivy

Důležitá telefonní čísla:

 • Policie: 119
 • Hasiči: 118
 • Zdravotníci: 102

hasiči Maledivy

Naše nabídka – kompletní služby na Maledivách

Jsme cestovní agentura se specializací na poskytování ubytování na nejkrásnějších lokálních ostrovech a v resortech Malediv podle Vašeho přání a rozpočtu. Naše služby zahrnují komplexní balíček, který se stará o všechny aspekty Vaší dovolené.

Nejenže Vám zajistíme ověřené ubytování, ale také Vám poskytneme komplexní servis včetně dopravy, organizace výletů a realizace individuálních přání. S námi můžete očekávat bezchybnou organizaci a individuální přístup.

Našim cílem je, aby každá část Vaší dovolené byl bezstarostný a plný mimořádných zážitků.

hotel u moře

Více o Maledivách si přečtěte ve článcích: