Info o Maledivách

Jsme cestovní agentura která Vám zajistí ubytování a vše potřebné pro Vaši nezapomenutelnou dovolenou na Maledivách. Na našem webu najdete velké množství informací, ty nejzákladnější na této stránce. Na našem blogu pak najdete podrobné články o Maledivách.

informace Maledivy

Základní informace Maledivy

 • Maledivy jsou ostrovní stát jihu Asie v Indickém oceánu
 • jsou tvořeny 19 korálovými atoly – celkem mají okolo 1200 ostrovů
 • vzdálenost od Prahy je 7500 km, délka přímého letu 9 hodin
 • počet obyvatel: 440 000 (2018)
 • hlavní město – Male – 104 403 obyvatel – většina mluví anglicky
 • Maledivy jsou rozvojová země, jejíž ekonomika stojí na turismu a rybářství
 • Měna – maledivská rupie – pevný kurz k dolaru: 1 USD = 15,42 MVR
 • povinné očkování na Maledivy není, doporučená je žloutenka A a břišní tyfus
 • místní kuchyně je hodně jednoduchá a kořeněná, vychází z indické kuchyně
 • státní náboženství – umírněná forma islámu
 • časový posun v létě +3 hodiny, +4 hodiny v zimě, časové pásmo UTC+5
 • ke koupi jsou cenově výhodné perly a výrobky z kokosového dřeva
 • zásuvky jsou anglického typu – adaptéry jsou třeba (hotely je mají v pokoji k dispozici)
 • Maledivy jsou nejmenší asijskou zemí a zároveň nejmenší muslimskou zemí na světě
 • mezinárodní telefonní předvolba je +960
 • fungující mobilní síť, místní mobilní operátoři Dhiraagu a Ooredoo
 • místní jazyk se nazývá Divehi, písmo Thaana, které se čte zprava doleva
 • bankomaty najdete jen na velkých ostrovech a na letišti, je třeba mít s sebou dostatečnou hotovost (USD)
 • občané ČR nepotřebují ke vstupu na Maledivy vízum, jen platný pas a potvrzení rezervovaného ubytování
 • v čele státu stojí prezident 
 • celkový počet obyvatel Malediv je dle sčítání v roce 2013 asi 350.000
 • od roku 1985 je národním stromem kokosová palma, jenž je ceněna pro své mnohostranné využití
 • národní znak Malediv se skládá z měsíce, hvězdy, kokosové palmy a národní vlajky s nápisem „Ad Dawlat, Al Mahaldheebiyya“ – Maledivská republika
 • v roce 1985 byla vyhlášena národní květinou růžová růže která symbolizuje krásu ostrovů 
 • maledivské pláže patří mezi nejkrásnější na světě 

Turistika na Maledivách

Maledivy jsou velmi oblíbenou turistickou destinací pro stále větší počet turistů díky povolení výstavby hotelů na lokálních ostrovech Malediv v roce 2010. Díky tomu se dá ubytovat za přijatelné ceny v porovnání s dřívější výhradní nabídkou pohádkových resortů těm nejbohatším. Vzhledem ke snižující se ceně letenek zažívají Maledivy velký turistický rozmach. Přesto jsou ale stále velmi klidnou a pohodovou destinací (kromě ostrova Maafushi, který už začíná připomínat Chorvatsko v létě), kterou vyhledávají Evropané nejvíce v zimním období vzhledem k tamnímu stálému tropickému klimatu a teplotě 30°C. 

Naše cestovní agentura Vám zajistí ubytování na nejkrásnějších ostrovech a resortech na Maledivách.

Geografie Malediv

Maledivy jsou souostroví s 1196 korálovými ostrovy. Tyto ostrovy jsou rozděleny do 20 atolů. Souostroví leží v jižní Asii, jižně od Indie a má délku přibližně 400 km. Nejbližšími sousedy Malediv jsou Srí Lanka a Indie. Mnoho klientů využívá této polohy pro spojení cestovní poznávací dovolené na Srí Lance s odpočinkovým pobytem na Maledivách se šnorchlováním, které je hodnoceno jako jedno z nejlepších na celém světě. 

Hlavní město Malediv 

Hlavním městem je Male a spolu s vedlejší ostrovem Hulhumale (na kterém leží letiště) je tepnou celých Malediv. Jedná se o velmi rušné město s vysokou dopravní zátěží. V hlavním městě žije okolo 100 tis obyvatel. Sídlí zde téměř všechny důležité státní úřady, parlament i prezident.

Turistická víza Maledivy

Po příletu na letiště Male (oficiální název Velana International Airport, dříve Ibrahim Nasir International Airport) a vyplnění arrival card, kterou dostanete v letadle a předložení potvrzení o ubytování, Vám bude uděleno povolení k pobytu na 30 dní. Neplatí se žádné příletové, odletové ani vstupní poplatky jako to bývá v jiných zemích.

Měna na Maledivách

Místní měna se nazývá maledivské rufie, její kurz je pevný – 1 USD = 15,42 MVR. Hlavním platidlem pro turisty jsou americké dolary.  Není třeba si je měnit na rufie, dolary zaplatíte na Maledivách úplně všude. Bankomat je na letišti, v Male a na některých větších ostrovech. Od roku 2016 jsou v oběhu nové bankovky, které byly vydány u příležitosti oslav 50. výročí nezávislosti. Daně, které na Maledivách platí všechny hotely a guesthousy: TGST – Tourism Goods & Service Tax ve výši 12%, Service Charge 10% a Green Tax 3 USD za noc a osobu.  Naše ceny jsou uváděny se všemi poplatky a daněmi. Dejte si pozor, jiné hotely často uvádějí ceny bez green tax a service charge a připočítají je až k finálnímu účtu. 

Zdravotnictví na Maledivách

Maledivy patří mezi velmi bezpečné země Asie, ale přesto je třeba počítat s určitými riziky a připravit se na ně. Primárně se připravte na silné sluneční paprsky, Maledivy jsou blízko rovníku a slunce tam pálí i když se občas schová za mraky. Doporučujeme krém s faktorem 50, zejména. pro děti a během poledne zůstat ve stínu – i proto je plná penze nejvíce doporučovanou možností – „donutí“ Vás odejít z pláže a odpočinout si v bezpečném stínu hotelu. Na šnorchlování doporučujeme nechat si tričko a samozřejmě nezapomeňte dodržovat pitný režim. 

V druhé řadě si přibalte účinný repelent proti komárům (Predator) nebo si kupte místní hned po příjezdu (bílá lahvička s růžovým víčkem) – stojí asi 2 USD, krásně voní a je účinnější než většina těch, co koupíte v ČR. Riziko je minimální, ale i Maledivy patří do tropické oblasti s možnou nákazou virem horečky Dengue.

 

nemocnice na Maledivách

Maledivy očkování 

Na Maledivy není žádné očkování vyžadováno a ani doporučováno. Pokud jsou pro Vás Maledivy začátkem řady dovolených po Asii, pak bychom určitě doporučili očkování proti žloutence a břišnímu tyfu, případně žluté zimnici. Dle Vámi plánovaných cílů doporučujeme prodiskutovat s odborníky v očkovacím centru ve Vašem městě. 

V případě zdravotních obtíží najdete na ostrovech zdravotní centrum s anglicky mluvícím personálem. Centrum je vybaveno základními přístroji, pro příp. odborné vyšetření Vás pošlou do nemocnice do Male. Úroveň zdravotnictví na Maledivách není příliš vysoká, i místní létají do nemocnice do Indie. 

Časový posun Maledivy

Maledivy leží v časovém pásmu +5 UTC. Na Maledivách je tedy o 3 hodiny více při našem letním čase, +4 hodiny při zimním.

Vlajka Maledivy

Vlajka Maledivské republiky má tři barvy. Červenou, zelenou a bílou. Uprostřed zeleného obdélníku, který má ještě široký červený okraj je bílý měsíc.

Státní znak Malediv

Uprostřed státního znaku Malediv je palma, která má na spodní polovině muslimský půlměsíc. Z palmy se ve spodní části oddělují dvě maledivské vlajky. Pod měsícem je stuha s arabským nápisem. Kokosová palma má na Maledivách velký význam. Symbolizuje obživu národa. Maledivané dokáží zpracovat každou část palmy. 

Ubytování na Maledivách

Jsme cestovní agentura. Zaměřujeme se na zprostředkování ubytování na nejkrásnějších lokálních ostrovech a resortech na Maledivách.

Více o Maledivách si přečtěte ve článcích: