Žralok obrovský – velrybí

Žralok obrovský – setkání s tímto žralokem (nazývaným také žralok velrybí nebo i nosozubec obrovský) patří k nejvíc fascinujícím zážitkům v životě.

Jedná se o největšího žraloka ze všech a zároveň jde také o největšího obratlovce. Jeho teritoriem je celý Světový oceán, respektive jeho široký tropický pás, takže zástupce tohoto druhu můžeme potkat v Atlantském oceánu, Tichém oceánu i Indickém oceánu.

Žraloka obrovského – jednoho z nejúžasnějších tvorů na naší planetě můžete pozorovat na vlastní oči i na Maledivách. Zajistíme Vám ubytování na ostrovech u kterých se vyskytujeme a expedici při které, s trochou štěstí, budete od něj plavat jen pár metrů.

Žralok obrovský – základní informace 

  • latinský název: Rhincodon typus
  • anglický název: Whale shark 
  • alternativní jména: žralok velrybí, nosozubec obrovský
  • délka dožití: až 130 let
  • největší naměřená délka jedince: 18 metrů
  • maximální hmotnost: 35 000 kg
  • stupeň ohrožení podle IUCN: EN ohrožený druh

Zajímavosti

Jedná se o největšího žijícího zástupce žraloků. Vyskytuje se v tropických oblastech kolem rovníku. na Maledivách se vyskytuje v relativně hojném počtu. Obvyklá velikost bývá do 9 metrů, mimořádně jsou zaznamenány i 12 metrové kusy. Vzhledem ke své velikosti a skvrnám na těle je téměř nezaměnitelný s jiným druhem zvířecí říše. Obvykle se dožívá se věku 60-150 let.

žralok obrovský v moři

Není dobrý plavec. Ve vodě se pohybuje velmi pomalu. Živí se filtrováním mořské vody k čemuž využívá svou obrovskou tlamu (šířka až 2 metry) ve které zachytává plankton.

Mírumilovný obr

Žraloci obrovští dorůstají prokazatelné délky 8 až 9 metrů. Jejich váha se pohybuje kolem 20 tun. Vědci tvrdí, že tento specifický druh se může dožívat stáří 80 až 130 let a jeho zástupci se pyšní světlými skvrnami a pruhy na tmavém těle. Úchvatná je především jejich tlama, která může mít šířku až 2 metry a prokazatelně by se do ní vešlo pět lidí.

Naštěstí tito živočichové po krvi nebaží a živí se výhradně planktonem a občas malými rybkami – to vše doslova filtrují přes jakési síto, které mají v tlamě (tímto způsobem se přitom živí pouze tři druhy žraloků – kromě velrybího je to jen žralok veliký a žralok velkoústý).

  • Na Maledivách si žraloka obrovského velmi váží. Svědčí o tom i to že je vyobrazený na nejvyšší bankovce 1000 MVR.

Kde vidět žraloka obrovského?

Nejlepší lokalita pro pozorování žraloka obrovského je jižní část atolu Ari. Na tomto atolu nabízíme ubytování na ostrovech Dhigurah a Omadhoo a Dhangethi

Jsme cestovní agentura. Kupte si letenky na Maledivy a my Vám vše ostatní zajistíme. Ubytování, přepravu na ostrov i expedici za žralokem obrovský.

Pověsti o obřích žralocích

Nadšenci z celého světa se sjíždějí do tropických oblastí, aby mohli na vlastní kůži zažít setkání s tímto dechberoucím obrem. Ten je krotký jako beránek a tak trochu i neobratný. I když je totiž neskutečně veliký, plavání není jeho silnou stránkou a pohybuje se rychlostí pouhých 5 kilometrů za hodinu.

Lidstvo začal ale fascinovat už o mnoho dříve. Prvního žraloka obrovského ulovili a tedy i objevili jihoafričtí rybáři až v roce 1828. Od té doby se začaly objevovat zkazky a pověsti o obřích mořských tvorech, kteří brázdí světové oceány už stovky let a dosahují neskutečných velikostí. Leckdo hovoří o žralocích delších než 20 metrů a vážících přes 30 tun, ale jejich existence ještě nebyla ověřena. Přesto už se povedlo objevit jedince, který měřil 12,6 metru a vážil 21,5 tuny, čímž se zapsal i do Guinnessovy knihy rekordů.

Teoreticky by žraloků obrovských mohlo ve Světovém oceánu žít velmi značné množství. Je totiž prokázáno, že samice dokáže porodit až 300 mláďat, přičemž každé z nich má už při příchodu na svět délku okolo 0,5 metru. Je tedy možné, že v budoucnu objevíme ještě větší a neuvěřitelnější jedince tohoto druhu, kteří nám znovu dokážou, že o tajemném podmořském světě toho ještě spoustu netušíme.

Fotogalerie žraloka obrovského

Videa se žralokem obrovským

Podívejte se na krásná videa, kde uvidíte majestátního žraloka obrovského v jeho přirozeném prostředí. Videa Vás přenesou do hlubin maledivských vod.

Jsme cestovní agentura, která vám zajistí ubytování na Maledivách i nezapomenutelné setkání se žralokem obrovským.