Male – hlavní město Malediv

Male je hlavním městem Maledivské republiky, která je souostrovím v Indickém oceánu. Nachází se v centrální části tohoto malého státního útvaru na atolu Kaafu a je důležitým východiskem pro dopravu a další obyvatele na ostatních ostrovech.

hlavní město Maledivy

Základní informace o Male

  • rozloha: 6 km2
  • počet obyvatel: přibližně 130 000
  • počet obyvatel v roce 1954: 8000
  • nadmořská výška 2,4m

Male – geografie a historie

Male Maledivy, rozkládající se na stejnojmenném ostrově, bylo dle historických námořních pramenů objeveno již v 5. století. Historickým mezníkem je pro celé Maledivy rok 1153, kdy do města Male přicestovali arabští obchodníci, kteří zde rozšířili islám.

Celé souostroví tak dodnes vyznává právě toto náboženství a spousta kulturních staveb je ovlivněna danou vírou. Velký význam pak měli kolonizátoři, kterými bylo v 16. století Portugalsko a od 17. století do roku 1965 (získání nezávislosti) nejprve Francie a poté na dlouhá léta Velká Británie. Úředním jazykem se proto stala angličtina, což činí pro všechny turisty značnou výhodu v orientaci.

Informace o Male

Město má doslova omezenou kapacitu. Je velmi důležité pečlivě zvažovat, co a kde postavit, rozšířit či případně jakkoli modernizovat. Páteřními spojnicemi města jsou bulváry Amir Ahmeda a Madhili Magu. Zde se odehrávají proslulé rybí trhy, které nesmí žádný návštěvník vynechat. Ochutnat se dají jak místní speciality, tak nesčetné množství ovoce a zeleniny. V ulicích Male Maledivy se nikdo nemůže ztratit. Je orientováno způsobem, že všechny ulice doslova navazují mezi sebou. Nikdy se tak žádný člověk nedostane dále, než deset minut od oceánu.

Na vedlejším ostrově Hulhumale leží mezinárodní letiště Velana international airport. Město s letištěm od roku 2018 spojuje most který postavila čínská stavební společnost.

Významné stavby

Při prohlídce města, by se každý turista měl zaměřit na významné stavby, mezi které zajisté patří Národní muzeum, jehož budova byla dříve součástí sultánského paláce. Nachází se v severní části Male u ulice Chandhanee Magu. Doslova oázou klidu je Sultánův park plný příjemných stromořadí. Ve stínu vytvořeném hustými stromy, lze najít odpočinek a úkryt před prudkými paprsky slunce, kterého je v rozpálených uličkách skutečně dostatek.

K islámské republice patří i minarety a mešity. V celém Male jich nalezneme třicet pět. Tou největší a nejvýznamnější je Velká páteční mešita, na jejímž vrcholu je zlatá kopule, která je prakticky symbolem hlavního města. Turisté se k ní dostanou po třídě Amir Ahmeda. Je postavena čistě z mramoru, zdobena nádhernými ornamenty vytesanými do kamene. Hlavní minaret je nevysoká silná válcová věž, z níž muezíni pětkrát denně zvou věřící k modlitbě.

Náměstí Republiky, Male Maledivy

Zajímavosti

K zajímavostem patří pohled na sídlo prezidenta republiky, které se nachází u severního pobřeží mezi ulicemi Amir Ahmeda a Boduthakurufaanu Magu. V jeho nedalekém sousedství se rozkládá známé náměstí Nezávislosti (Jumhooree Maidan). Úzké uličky jsou všudypřítomně zbarveny domy, které mají nejrůznější odstíny fasád, vytvářející doslova pohádková zákoutí. Na většině staveb pak visí národní vlajka, na níž jsou Maledivané patřičně hrdí.

klid v Male

Milovníci sportu nesmí opomenout návštěvu Národního fotbalového stadiónu, který nese název Rasmee Dhandu Stadium s kapacitou 11.850 míst. Centrální stavba se nachází na ulici Majeedhee Magu, východně od městského parku a mešity Masjidhul Salaahuhdheen.

Na jihozápadním pobřeží u přístavní zátoky v Thin Ruh parku, vystavěla tamní vláda v souvislosti s připomenutím tragických vln tsunami v roce 2004 moderní monument, který je pro turisty fotografickým lákadlem.

Kdo se tedy rozhodne navštívit toto exotické souostroví a především nejlidnatější město Male, zajisté bude ohromen.

Turisté také ocení rozmanité zboží obchodů se suvenýry.

Příjemné prostředí a ochota obyvatel je patrná na každém kroku. Ba co více, část pobřeží kolem města lemuje pláž, na nichž se střídá písek a pevný kamenný povrch. Male rozhodně stojí za návštěvu.

Jsme cestovní agentura poskytující dostupné ubytování a služby na Maledivách.

Rádi Vám zajistíme Vaši vysněnou dovolenou. Kontaktujte nás.


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov