Srí Lanka je tropickým rájem pro milovníky koupání, turisty i surfaře

Pobyt na Srí Lance je pro mnoho lidí dovolenou snů. Je tu nádherně čisté moře, krásné pláže, fascinující příroda, mnoho různých míst k výletům, nespočet šancí nahlédnout do asijské kultury a hlavně je tu velmi bezpečno.

Pokud vás tedy láká výlet na tropický ostrov Cejlon, právě teď nastává nejlepší období, kdy vyrazit.

Srí Lanka

Stát Srí Lanka najdeme v jihovýchodní Asii na ostrově Cejlon, který je 25. největším na světě a měří 445 kilometrů na délku a 225 kilometrů na šířku. Pokud v sobě máte cestovatelského ducha, můžete ho klidně projet úplně celý. A najdete toho na něm tolik, že budete až žasnout.

Srí Lanka – místo pro cestování

Srí Lanka patří mezi turisticky nejvyhledávanější lokality na světě. Celý ostrov je plný krás a památek a nabízí jak prostor k odpočinku, tak i k poznávání. Navíc odtud můžete snadno vyrážet na výlety do okolních zemí.

Relativně blízko je to odtud letecky na oblíbené Maledivy. A ještě blíž to máte do Indie, kterou od Srí Lanky dělí pouhých 64 kilometrů široký Palkův průliv, v němž můžete jasně vidět řadu korálových mělčin, které jsou připomínkou toho, že prapůvodně se jednalo o jedno území roztržené geotermální činností a pohyby tektonických desek.

Od nížin po horstva

Pobřeží Srí Lanky je rovinaté a navozuje přímou představu tropického ráje s palmami, azurovým mořem, hřejivým sluncem a příjemným klimatem. Ale čím dál do vnitrozemí se pustíte, tím víc se ráz krajiny mění, až dojdete k vrcholkům tyčícím se neuvěřitelných 2 524 metrů nad mořem (tolik měří nejvyšší hora Srí Lanky nazývaná Pidurutalagala).

Zážitkem je nejen výstup na tento nejvyšší bod ostrova, ale zavítat můžete také do nejvýše položené vesnice na Srí Lance, kterou je Nuwara Eliya nacházející se úchvatných 1 868 metrů nad mořem. Na tyhle cesty si ale rozhodně neberte plážové šaty a žabky, spíš se vám bude hodit teplá bunda a pořádné boty.

Kdy vyrazit na Srí Lanku?

Na Srí Lanku se můžete vydat v podstatě kdykoliv. V průběhu roku sem pravidelně přicházejí dva typy monzunů, ale jsou tak dokonale rozložené, že když je období dešťů na jihu a západě, můžete v suchu pobývat na severu či severovýchodě země – a naopak.

Nejlepším obdobím pro návštěvu Srí Lanky je bezesporu naše evropská zima, tedy doba od prosince do začátku dubna. Teploty se trvale drží mezi příjemnými 28 až 32 stupni Celsia a nehrozí žádné zvraty počasí. Užijete si dovolenou snů, můžete se koupat, surfovat, potápět se, cestovat po památkách. Šance, že zmoknete, je naprosto minimální.

V létě je zase (zejména mezi příznivci surfingu) jednou z nejoblíbenějších lokalit město Trincomalee na severovýchodním pobřeží, které je obecně považováno za nejpůvabnější místo na Srí Lance. Najdete tu monumentální prastaré chrámy, fascinující bujnou přírodu a není tu tolik turistů jako na jihu, takže si užijete dokonalou a klidnou dovolenou.

Srí Lanka – bezpečná destinace

Mnoho lidí Srí Lanku považuje za méně bezpečnou zemi, ale nemohou se více mýlit. Je tam naopak mnohem bezpečněji než v České republice a kriminalita je na velmi nízké úrovni. I když i tady samozřejmě platí (stejně jako kdekoliv jinde), že si své osobní věci musíte hlídat.

Jediná oblast, kde je to na Srí Lance nebezpečné, jsou snad pouze silnice. Asiaté jezdí jiným stylem než Evropané a doprava tu často připomíná chaotický shon plný troubení. Takže na ulicích si dávejte pozor, ale všude jinde si můžete naplno užívat svou dovolenou. Ostatně, i následky nedávné občanské války jsou zažehnány, takže pro turisty je Srí Lanka opět dokonalým místem k odpočinku, relaxaci i poznávání.

Kombinace Srí Lanky a Malediv

Ještě zajímavější možností je kombinace dvou dovolených – velmi často sem totiž vyrážejí i turisté pobývající na Maledivách, které jsou jen asi 800 kilometrů vzdálené a mezi oběma ostrovy existuje velmi dobré letecké spojení.

Naše cestovní agentura Vám zajistí tu nejlepší dovolenou na Maledivách i na Srí Lance.

Fotky ze Srí Lanky

Kam dál: