Letiště Male, Maledivy

Jak už to tak bývá, letiště většinou bývá umístěné na okraji, nebo i několik kilometrů od hlavního města. V případě letiště Maledivy to znamená na vedlejším ostrově Hulhumale.

letiště Maledivy - silnice a příletová hala

Informace o letišti

Letiště má hlavní terminál pro mezinárodní lety. Druhý, menší terminál slouži pro vnitrostátní a vyhlídkové lety a hydroplány.

Od roku 2018 spojuje letiště Maledivy a hlavní město Male 1,39 km dlouhý most. Taxi Vás do hlavního města odveze asi za 15 minut.

vstupní hala letiště Maledivy

Odlety a přílety

I když se jedná o hlavní letiště Malediv, působí letiště vzhledem ke své velikosti útulným dojmem, je přehledné a nemůžete se tam ztratit. Přesto doporučujeme být na letišti 3 hodiny před odletem.

Výjimečně, v časové nouzi, by měly stačit dvě hodiny. Rozhodující je kdy se zavírá check-in dané letecké společnosti.

město Male a letiště z výšky

Přeprava lodí na ostrov / resort

Z přístavu, který uvidíte přímo před příletovou halou, odjíždí lodě s turisty na lokální ostrovy a resorty. Je v tom poměrně složitý systém. Naše klienty vyzvedne hned v příletové hale zástupce hotelu a k lodi nebo letadlu je doprovodí.

lodě na letišti

Základní informace o letišti

  • Oficiální název: Velana International Airport
  • do r. 2016 se letiště jmenovalo Ibrahim Nasir International Airport
  • Mezinárodní kód: MLE / VRMM
  • Oficiální web: www.macl.aero

Servis na letišti Male

Na letišti je nonstop úschovna zavazadel, malý obchod se smíšeným zbožím, několik kaváren a fast foodů. Najdete zde i bankomat, ze kterého lze vybrat pouze místí měnu. V příletové hale na pravé straně najdete obchod mobilního operátora, kde si můžete koupit mj. místní datovou sim kartu.

Vnitrostátní lety

Na řadu ostrovů můžete využít leteckou dopravu. Vyplatí se to například pro ostrov Dharavandhoo, který má vlastní letiště. Další ostrovy mají letiště v blízkosti, na jiném ostrově. Tam se letadlo kombinujeme se soukromým člunem.

vnitrostátní let Maledivy

Přespání na letišti

Přímo na letišti nejde přespat. Nedaleko letiště nabízíme ubytování v hotelu pro naše klienty, kteří přiletí večer a už se nedostanou na cílový ostrov. Nabízíme jej i těm, kteří odlétají brzy ráno a nechtějí riskovat ranní přesun na letiště lodí. Anebo pokud si klienti jednoduše chtějí před odletem prohlédnout hlavní město Male. Hotel je k dispozici i pro denní využití pro pozdní odlety z Malediv.

V případě rezervace Vám zajistíme vyzvednutí přímo na letišti a odvoz i se zavazadly do hotelu.

hotel u letiště

Tip pro rodiče

Rodiče menších dětí mohou využít místnost na přebalení nebo převléknutí. Najdete ji vedle toalet u úschovny zavazadel. Je tam dost prostoru pro převlečení, křeslo pro nakojení v klidu apod.

Historie a význam letiště Male

Letiště Maledivy Male, nyní známé jako Velana International Airport, je klíčovým prvkem v historii Malediv. Svou cestu započalo v roce 1960 jako skromný letecký přístav, který vnesl do země novou éru moderní letecké dopravy. Toto otevření bylo počátečním krokem k rozvoji cestovního ruchu na Maledivách, který později nabral na obrátkách s rostoucím zájmem turistů o tuto tropickou destinaci.

V prvních letech své existence mělo letiště jen omezené kapacity a služby. Avšak s rostoucím zájmem turistů o kouzelné atoly Malediv bylo nezbytné provádět pravidelné modernizace a rozšiřovat infrastrukturu. Během dekád prošlo letiště několika významnými rekonstrukcemi a rozšířeními, aby uspokojilo nejen rostoucí počet návštěvníků, ale také nové normy a standardy mezinárodního leteckého průmyslu.

Díky své strategické poloze a stále se rozvíjející infrastruktuře se letiště Male stalo klíčovým leteckým uzlem pro region. Nabízí přímé lety z mnoha asijských a evropských metropolí a stále více se stává populárním místem pro charterové lety z celého světa. S více než 3 miliony cestujících odbavenými ročně je Velana International Airport nejen oknem do světa pro obyvatele Malediv, ale také vstupní branou pro ty, kteří chtějí objevit kouzlo tohoto tropického ráje.

Fotogalerie letiště Maledivy:

Letiště Maledivy – mapa od google

Ostrov Hulhumale

Letiště Velana leží na ostrově Hulhumale, jenž je sousedním ostrovem hlavního města Male.

Hulhumale je umělý ostrov, který byl vybudován s cílem řešit narůstající prostorové problémy a urbanizaci hlavního města Malediv, Malé. Leží v severní části Male Atolu a je přímo spojen s mezinárodním letištěm Velana a hlavním městem přes mosty.

Výstavba Hulhumale byla zahájena v roce 1997 a byla součástí ambiciózního plánu rozvoje. Ostrov byl navržen tak, aby byl odolný vůči změnám klimatu a vzestupu hladiny moře, což jsou vážné problémy, kterým Maledivy čelí. Proto je ostrov zvýšen oproti tradiční výšce maledivských ostrovů.

Hulhumale nabízí kombinaci moderního bydlení, obchodních prostorů, rekreačních zařízení a pláží, což vytváří kontrast k husté a rušné atmosféře Malé. Záměrem bylo vytvořit udržitelné prostředí s dobře naplánovanou infrastrukturou a zelenými plochami.

V posledních letech se Hulhumale stalo populárním místem pro mladé rodiny a podnikatele, kteří hledají více prostoru a moderní životní styl. Růst a rozvoj ostrova nadále pokračuje, s plány na další expanzi a zlepšení infrastruktury.

Přistání na letišti

Podívejte se na přistání na Maledivách z pohledu kapitána přímo z kabiny letadla.

Jsme cestovní agentura. Zajistíme Vám tu nejlepší dovolenou na Maledivách.