Co navštívit a koupit v Male?

Hlavní město Malediv, Male, je živým a pulzujícím srdcem souostroví, přestože se rozkládá na skromné ploše pouhých 2 km². Tento malý ostrov je doslova zaplněn životem, jeho ulice jsou živým proudem lidí, zaparkovaných motorek a pohybujících se vozidel. S hustotou obyvatelstva, která je jednou z nejvyšších na světě, zde na malém prostoru společně žije zhruba 120 tisíc obyvatel.

Malé je úchvatným místem plným kontrastů, kde se moderní život snoubí s tradiční maledivskou kulturou. Výškové budovy stojí vedle historických památek, jako jsou například Hukuru Miskiy (Páteční mešita) či sultánův palác. Tento ostrov nabízí autentický zážitek z maledivského způsobu života a nabízí vhled do dynamické kultury, která je tak odlišná od klidu a izolace resortových ostrovů.

Návštěva Malé poskytuje příležitost ochutnat místní kuchyni v autentických kavárnách a restauracích, prozkoumat barevné trhy, jako je rybí trh nebo místní tržiště, a nakupovat v obchodech s ručně vyráběnými výrobky. Přestože se může zdát, že rušné ulice a kompaktní urbanismus jsou ve velkém kontrastu k odpočinkové atmosféře, která je pro Maledivy typická, právě tato energie a rozmanitost dělají z Male místo, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Co koupit a vidět v Male

Co koupit a vidět v Male

V hlavním městě Malediv, Male, se nabízí široká škála tradičních suvenýrů a produktů, které můžete zakoupit jako památku na svou návštěvu tohoto tropického ráje. Mimo jiné se zde prodávají ručně vyráběné předměty, jako jsou pestrobarevné sarongy, ozdobné předměty z korálů a řezbářské práce z místního dřeva. 

přeplněné město Male Maledivy

Z Malediv si můžete odvézt:

 • Sušené ryby a mořské plody – Jedná se o populární místní delikatesu a skvělý suvenýr, který si můžete odvézt domů.
 • Lokální řemeslné výrobky – Včetně miniaturních člunů Dhoni, které jsou tradičním dopravním prostředkem na Maledivách.
 • Kokosové produkty – Různé druhy ručně vyrobených předmětů z kokosového dřeva a vláken.
 • Tradiční oblečení a textil – Kupujte batikované látky a jiné tradiční textilie, které jsou krásné, barevné a ukazují bohatou maledivskou historii.
 • Šperky z perel – Tyto šperky jsou krásným upomínkovým předmětem a lze je najít v mnoha obchodech po celém Male.

Co vidět v Male?

 • Islámské centrum – domov hlavní mešity Malediv, známé pro svou impozantní architekturu.
 • Velkopáteční mešita – historická mešita a významné náboženské místo.
 • Sultan Park – zelený park, který byl kdysi součástí královského paláce.
 • Rybí trh a ovocný trh – živé tržiště, kde místní prodávají čerstvé ryby a tropické ovoce.
 • Mešita krále Salmana – nově postavená mešita, která je významným přírůstkem k městskému panoramatu.
 • Národní muzeum – Nachází se v Sultan Parku a uchovává bohaté dědictví Malediv v podobě artefaktů, od historických dokumentů po tradiční oděvy a zbraně.
 • Mulee Aage Palace – Historický palác postavený v začátku 20. století, nyní slouží jako oficiální rezidence prezidenta Malediv.
 • Tsunami Monument – Pomník, který byl postaven na památku obětem tsunami v roce 2004, kombinuje moderní design s emočním významem.
 • Hulhumalé – Umělý ostrov blízko Male, který byl vytvořen pro ulevění přelidněnosti Male a nabízí pláže, parky a nové obytné oblasti.
 • Medhu Ziyaaraiy – Hrobka Abul Barakat Yoosuf Al Barbary, který je považován za osobu, která přinesla islám na Maledivy.
 • Lokální kávovny a restaurace – Skvělá příležitost ochutnat místní kuchyni.

mešita v Male

Jak se dostat do Male

Dostat se z letiště Velana (dříve známého jako Mezinárodní letiště Ibrahim Nasir) do hlavního města Malediv Male, je relativně jednoduché a rychlé. Vzdálenost mezi letištěm a městem je velmi malá.

Nejběžnějšími způsoby dopravy jsou:

 1. Ferry: To je tradiční maledivská loď, která funguje jako veřejná přeprava mezi letištěm a městem Malé. Tato plavba trvá asi 10-15 minut a je velmi cenově dostupná. Veřejné převozy obvykle jezdí v pravidelných intervalech po celý den, ale méně často ve večerních hodinách a o víkendech.
 2. Taxy: Do města můžete využít taxi služby. ceny se pohybují kolem 10 USD.

ferry letiště-Male

Islámské centrum v Male

Také označované Masjid-al-Sultan Muhammad Thakurufaanu Al Auzam je architektonická památka v hlavním městě Malediv. V centru je konferenční sál, kde se konají oficiální setkání a obřady, je tam islámská knihovna a několik kanceláří. Vzhledem k poloze u hlavního mola veřejné dopravy Male (Jetty 5) je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Male. Součástí centra je i Velká páteční mešita se zlatou kopulí a minaretem.

Co koupit a vidět v Male

Velká páteční mešita 

Byla postavená roku 1658 je jedna z nejstarších a nejzdobnějších mešit na Maledivách. Je tvořená z korálových kamenů Porites a zapsaná v UNESCO od roku 2008 jako jedinečná stavba mořské architektury. Jedná se také o jednu z největších mešit jižní Asie, která pojme více jako 5.000 lidí.  Velkolepá zlatá kopule mešity je také hlavním znakem panoramatu Male, viditelným z dálky. Vnitřní stěny mešity jsou zdobeny krásnými dřevořezbami a arabskou kaligrafií. U vstupu Vám přidělí vhodné oblečení, pokud je zrovna nebudete mít na sobě a v případě Vašeho zájmu Vás provedou mladíci a pohovoří v plynné angličtině něco o jejich náboženství islámu, o hlavní knize Koránu, uspořádání mešity apod. Je to velice zajímavé a troufám si říci, že pro většinu lidí, kteří mají o islámu dosti jednostranné představy masírované médii, velmi překvapivé.

ostrov male Maledivy

Fotogalerie Velké páteční mešity v hlavním městě Malediv:

Sultan park v Male

Sultan Park je relativně klidným veřejným parkem, který se nachází přímo vedle Velkopáteční mešity, jen kousek od přístaviště Jetty 5. Tento zelený ráj byl kdysi součástí rozlehlého areálu sultánova paláce a dnes představuje nejkrásnější veřejný prostor v hlavním městě Malediv. Park je oázou klidu s bohatým stínem vzrostlých stromů a barevným květinovým záhonem, který poskytuje ideální místo pro relaxaci a únik před městským ruchem.

Uvnitř parku se nachází historická budova starého Národního muzea, impozantní třípatrová koloniální stavba, která ukrývá cenné artefakty obohacující pochopení bohaté kultury a historie Malediv. Sultan Park je nejen místem pro odpočinek, ale také kulturou a historií naplněným prostorem, který nabízí návštěvníkům pohled do maledivského dědictví.

Fotogalerie Sultan parku v hlavním městě Malediv:

Rybí trh v Male

Rybí trh je umístěn kousek od zmíněné Jetty 5, je tam stále rušno a turistická návštěva není problém. Všichni jsou velmi milí, nechají vás vyfotit se s obrovskými tuňáky a předvedou Vám své umění čištění a porcování ryb. Jako centrum obchodních aktivit je vždy plný lidí. Nejvyšší aktivita se dá sledovat odpoledne, kdy do hlavního města Malediv přiveze většina rybářských lodí své úlovky.

Fotogalerie rybího trhu v hlavním městě Malediv:

Video z rybího a ovocného trhu na Maledivách: 

Ovocný trh v Male

Vegetable & Dry Fish Market v Male, hlavním městě Malediv, je skutečně fascinujícím místem, které byste měli navštívit, pokud hledáte pravou chuť místní kultury. Tento trh je známý pro svou pestrou nabídku čerstvé zeleniny, ovoce a tradičních sušených ryb.

Ovocný trh (Vegetable & Dry Fish Market) je umístěný hned naproti rybímu trhu vedle přístavu. Je to místo plné barev a vůní. Můžete nakoupit širokou škálu ovoce a zeleniny, oříšků, koření apod. Na většině stáncích dostanete ochutnat jejich speciality.

Určitě si dejte na osvěžení čerstvý kokos (curumba) a jako dáreček domů přivezte jednu z místních specialit, ručně dělanou kokosovou tyčinku bondi. Na pohled vypadá jako doutník – tyčinka je balená v banánových listech. Je složená jen z kokosu, který je slepen kokosovou vodou, která je mírně zkaramelizovaná.

Fotogalerie ovocného trhu v hlavním městě Malediv:

Kokosová tyčinka, místní speciality

Mezi zajímavé suvenýry patří také bondi tyčinky, což jsou tradiční maledivské sladkosti. Tyčinky bondi jsou vyrobené z kokosu, rýžové mouky a palmového cukru, což jim dává jedinečnou chuť a texturu. Tyto sladkosti jsou oblíbenou volbou mezi turisty, kteří si chtějí odvézt kousek maledivské kulinářské tradice.

Když navštívíte trhy a obchody v Malé, můžete se také setkat s různými druhy koření, lokálního umění a bižuterie, které reflektují bohatou kulturu a dědictví Malediv. Nákupem těchto předmětů nejenže získáte krásné suvenýry, ale také podpoříte místní řemeslníky a obchodníky

Jsme cestovní agentura. Zajistíme Vám nejkrásnější dovolenou na Maledivách.