Co navštívit a koupit v Male?

Hlavní město Malediv Male je malý ostrov přeplněný lidmi, motorkami a auty. Na ploše přibližně 2 km² žije asi 120 tis. obyvatel. Přesto, nebo právě proto, byste si návštěvu Male neměli nechat ujít. 

motorky v přeplněném hlavním městě Malediv

V hlavním městě Malediv stojí za návštěvu:

  • Islámské centrum – wiki
  • Velkopáteční mešita – wiki
  • Sultan park 
  • rybí a ovocný trh

Islámské centrum v Male

Také označované Masjid-al-Sultan Muhammad Thakurufaanu Al Auzam je architektonická památka v hlavním městě Malediv. V centru je konferenční sál, kde se konají oficiální setkání a obřady, je tam islámská knihovna a několik kanceláří. Vzhledem k poloze u hlavního mola veřejné dopravy Male (Jetty 5) je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Male. Součástí centra je i Velká páteční mešita se zlatou kopulí a minaretem.

muslimské centrum v Male

Velká páteční mešita 

Byla postavená roku 1658 je jedna z nejstarších a nejzdobnějších mešit na Maledivách. Je tvořená z korálových kamenů Porites a zapsaná v UNESCO od roku 2008 jako jedinečná stavba mořské architektury. Jedná se také o jednu z největších mešit jižní Asie, která pojme více jako 5.000 lidí.  Velkolepá zlatá kopule mešity je také hlavním znakem panoramatu Male, viditelným z dálky. Vnitřní stěny mešity jsou zdobeny krásnými dřevořezbami a arabskou kaligrafií. U vstupu Vám přidělí vhodné oblečení, pokud je zrovna nebudete mít na sobě a v případě Vašeho zájmu Vás provedou mladíci a pohovoří v plynné angličtině něco o jejich náboženství islámu, o hlavní knize Koránu, uspořádání mešity apod. Je to velice zajímavé a troufám si říci, že pro většinu lidí, kteří mají o islámu dosti jednostranné představy masírované médii, velmi překvapivé.

ostrov male Maledivy

Fotogalerie Velké páteční mešity v hlavním městě Malediv:

Sultan park v Male

Je veřejný park vedle velké mešity. Leží kousek od Jetty 5. Původně byl součástí areálu sultánova paláce. Je to nejhezčí veřejný prostor v hlavním městě Malediv. Je to místo plné stromů a květin a nabízí  příjemný odpočinek ve stínu. V parku najdete staré Národní muzeum, třípatrovou koloniální budovu.

Fotogalerie Sultan parku v hlavním městě Malediv:

Rybí trh v Male

Rybí trh je umístěn kousek od zmíněné Jetty 5, je tam stále rušno a turistická návštěva není problém. Všichni jsou velmi milí, nechají vás vyfotit se s obrovskými tuňáky a předvedou Vám své umění čištění a porcování ryb. Jako centrum obchodních aktivit je vždy plný lidí. Nejvyšší aktivita se dá sledovat odpoledne, kdy do hlavního města Malediv přiveze většina rybářských lodí své úlovky.

Fotogalerie rybího trhu v hlavním městě Malediv:

Video z rybího a ovocného trhu na Maledivách: 

Ovocný trh v Male

Ovocný trh je hned naproti rybímu trhu, je to místo plné barev a vůní. Můžete nakoupit širokou škálu ovoce a zeleniny, oříšků, koření apod. Na většině stáncích dostanete ochutnat jejich speciality. Určitě si dejte na osvěžení čerstvý kokos (curumba) a jako dáreček domů přivezte jednu z místních specialit, ručně dělanou kokosovou tyčinku bondi. Na pohled vypadá jako doutník – tyčinka je balená v banánových listech. Je složená jen z kokosu, který je slepen kokosovou vodou, která je mírně zkaramelizovaná.

Fotogalerie ovocného trhu v hlavním městě Malediv:

Kokosová tyčinka, místní speciality