Co navštívit a koupit v Male?

Hlavní město Malediv, Male, je živým a pulzujícím srdcem souostroví, přestože se rozkládá na skromné ploše pouhých 2 km². Tento malý ostrov je doslova zaplněn životem, jeho ulice jsou živým proudem lidí, zaparkovaných motorek a pohybujících se vozidel. S hustotou obyvatelstva, která je jednou z nejvyšších na světě, zde na malém prostoru společně žije zhruba 120 tisíc obyvatel.

Malé je úchvatným místem plným kontrastů, kde se moderní život snoubí s tradiční maledivskou kulturou. Výškové budovy stojí vedle historických památek, jako jsou například Hukuru Miskiy (Páteční mešita) či sultánův palác. Tento ostrov nabízí autentický zážitek z maledivského způsobu života a nabízí vhled do dynamické kultury, která je tak odlišná od klidu a izolace resortových ostrovů.

Návštěva Malé poskytuje příležitost ochutnat místní kuchyni v autentických kavárnách a restauracích, prozkoumat barevné trhy, jako je rybí trh nebo místní tržiště, a nakupovat v obchodech s ručně vyráběnými výrobky. Přestože se může zdát, že rušné ulice a kompaktní urbanismus jsou ve velkém kontrastu k odpočinkové atmosféře, která je pro Maledivy typická, právě tato energie a rozmanitost dělají z Male místo, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Co koupit a vidět v Male

Co koupit a vidět v Male

V hlavním městě Malediv, Male, se nabízí široká škála tradičních suvenýrů a produktů, které můžete zakoupit jako památku na svou návštěvu tohoto tropického ráje. Mimo jiné se zde prodávají ručně vyráběné předměty, jako jsou pestrobarevné sarongy, ozdobné předměty z korálů a řezbářské práce z místního dřeva. 

přeplněné město Male Maledivy

Co vidět v Male:

  • Islámské centrum – wiki
  • Velkopáteční mešita – wiki
  • Sultan park 
  • rybí a ovocný trh
  • mešita krále Salmana

mešita v Male

Jak se dostat do Male

Dostat se z letiště Velana (dříve známého jako Mezinárodní letiště Ibrahim Nasir) do hlavního města Malediv Male, je relativně jednoduché a rychlé. Vzdálenost mezi letištěm a městem je velmi malá.

Nejběžnějšími způsoby dopravy jsou:

  1. Ferry: To je tradiční maledivská loď, která funguje jako veřejná přeprava mezi letištěm a městem Malé. Tato plavba trvá asi 10-15 minut a je velmi cenově dostupná. Veřejné převozy obvykle jezdí v pravidelných intervalech po celý den, ale méně často ve večerních hodinách a o víkendech.
  2. Taxy: Do města můžete využít taxi služby. ceny se pohybují kolem 10 USD.

ferry letiště-Male

Islámské centrum v Male

Také označované Masjid-al-Sultan Muhammad Thakurufaanu Al Auzam je architektonická památka v hlavním městě Malediv. V centru je konferenční sál, kde se konají oficiální setkání a obřady, je tam islámská knihovna a několik kanceláří. Vzhledem k poloze u hlavního mola veřejné dopravy Male (Jetty 5) je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Male. Součástí centra je i Velká páteční mešita se zlatou kopulí a minaretem.

Co koupit a vidět v Male

Velká páteční mešita 

Byla postavená roku 1658 je jedna z nejstarších a nejzdobnějších mešit na Maledivách. Je tvořená z korálových kamenů Porites a zapsaná v UNESCO od roku 2008 jako jedinečná stavba mořské architektury. Jedná se také o jednu z největších mešit jižní Asie, která pojme více jako 5.000 lidí.  Velkolepá zlatá kopule mešity je také hlavním znakem panoramatu Male, viditelným z dálky. Vnitřní stěny mešity jsou zdobeny krásnými dřevořezbami a arabskou kaligrafií. U vstupu Vám přidělí vhodné oblečení, pokud je zrovna nebudete mít na sobě a v případě Vašeho zájmu Vás provedou mladíci a pohovoří v plynné angličtině něco o jejich náboženství islámu, o hlavní knize Koránu, uspořádání mešity apod. Je to velice zajímavé a troufám si říci, že pro většinu lidí, kteří mají o islámu dosti jednostranné představy masírované médii, velmi překvapivé.

ostrov male Maledivy

Fotogalerie Velké páteční mešity v hlavním městě Malediv:

Sultan park v Male

Je veřejný park vedle velké mešity. Leží kousek od Jetty 5. Původně byl součástí areálu sultánova paláce. Je to nejhezčí veřejný prostor v hlavním městě Malediv. Je to místo plné stromů a květin a nabízí  příjemný odpočinek ve stínu. V parku najdete staré Národní muzeum, třípatrovou koloniální budovu.

Fotogalerie Sultan parku v hlavním městě Malediv:

Rybí trh v Male

Rybí trh je umístěn kousek od zmíněné Jetty 5, je tam stále rušno a turistická návštěva není problém. Všichni jsou velmi milí, nechají vás vyfotit se s obrovskými tuňáky a předvedou Vám své umění čištění a porcování ryb. Jako centrum obchodních aktivit je vždy plný lidí. Nejvyšší aktivita se dá sledovat odpoledne, kdy do hlavního města Malediv přiveze většina rybářských lodí své úlovky.

Fotogalerie rybího trhu v hlavním městě Malediv:

Video z rybího a ovocného trhu na Maledivách: 

Ovocný trh v Male

Ovocný trh je hned naproti rybímu trhu, je to místo plné barev a vůní. Můžete nakoupit širokou škálu ovoce a zeleniny, oříšků, koření apod. Na většině stáncích dostanete ochutnat jejich speciality. Určitě si dejte na osvěžení čerstvý kokos (curumba) a jako dáreček domů přivezte jednu z místních specialit, ručně dělanou kokosovou tyčinku bondi. Na pohled vypadá jako doutník – tyčinka je balená v banánových listech. Je složená jen z kokosu, který je slepen kokosovou vodou, která je mírně zkaramelizovaná.

Fotogalerie ovocného trhu v hlavním městě Malediv:

Kokosová tyčinka, místní speciality

Mezi zajímavé suvenýry patří také bondi tyčinky, což jsou tradiční maledivské sladkosti. Tyčinky bondi jsou vyrobené z kokosu, rýžové mouky a palmového cukru, což jim dává jedinečnou chuť a texturu. Tyto sladkosti jsou oblíbenou volbou mezi turisty, kteří si chtějí odvézt kousek maledivské kulinářské tradice.

Když navštívíte trhy a obchody v Malé, můžete se také setkat s různými druhy koření, lokálního umění a bižuterie, které reflektují bohatou kulturu a dědictví Malediv. Nákupem těchto předmětů nejenže získáte krásné suvenýry, ale také podpoříte místní řemeslníky a obchodníky

Jsme cestovní agentura. Zajistíme Vám nejkrásnější dovolenou na Maledivách.