Fauna Maledivy

Nádherná příroda, dokonalé pláže, bohatá fauna, tyrkysově modré moře, romantické východy i západy slunce. Ráj barev a vůní. To vše jsou Maledivy. Jaká zde ale žijí zvířata – fauna Maledivy? Nabízejí ostrovy něco, co jinde není nebo nežije? Pojďme se podívat na nejzajímavější živočichy, které zde můžeme potkat.

Fauna Maledivy

Bohatý život v moři

Maledivy, obklopené vodou ze všech stran jsou přímo rájem pro milovníky potápění. Přívětivě teplé moře sem láká nepřeberné množství vodních živočichů, z nichž s mnohými se můžete přímo setkat. I při běžném šnorchlování je možné pozorovat barevná hejna korálových rybek i mnoho druhů krabů. Blízko korálových útesů plavou krásné mořské želvy, které se od sladkovodních odlišují především tím, že jsou vybaveny solnými žlázami ukrytými v lebce. Tyto žlázy regulují nadbytečný výskyt soli v jejich těle. Želvy mají končetiny přeměněny v ploutve a mají pro pohyb ve vodě lépe tvarovaný krunýř. Není výjimkou potkat se zde i s želvami nadměrných velikostí.

Mečouni

Poněkud samotářský typ ryby, který miluje teplá a tropická moře, a který se tedy v této oblasti vyskytuje, je mečoun. Tato někdy i třímetrová ryba získala svůj název podle horní čelisti, jejíž tvar připomíná meč. U dospělých jedinců může tento typický znak tvořit až třetinu délky těla. Mečoun v dospělosti nemá šupiny a hřbetní ploutve má rozděleny do dvou částí. Velmi často se pohybuje těsně pod hladinou s hřbetní kostí viditelně vystupující z vody. Když loví, umí se potopit do hloubky až 800 metrů.

Rejnoci

Rejnoky, kteří jsou blízkými příbuznými žraloků, poznáte podle nezaměnitelně tvarovaného těla, které tvoří tvar plochého kosočtverce. Tento tvar jim umožňuje splynout se dnem, kde číhají na kořist, popřípadě se sami ukrývají před dravci. Rejnoci patří mezi zdatné plavce, jejich produktivní život začíná navečer a pokračuje dále přes noc.

Žraloci

Vyloženě jedinečnou turistickou atrakcí je pozorování žraloků. Oblast je známá nulovými útoky na člověka a je zde zakázán jejich lov. Můžeme se zde tak setkat například se s největším žralokem světa, žralokem obrovským, jehož délka dosahuje až 20 metrů. Na svou velikost je vybaven poměrně malými zuby a na vnitřní straně žaberních oblouků má výrůstky, přes které filtruje vodu. Živí se totiž především planktonem a malými rybkami.

Fauna Maledivy

Zvlášť impozantně působí také žralok bělocípý, především když budete mít štěstí a uvidíte jej při lovu nebo při souboji o potravu. V tu chvíli se chová i agresivně a dokáže se o svůj příděl bít. Krmí se především rybkami a hlavonožci. Samice rodí pouze v létě, a to 1 až dokonce 11 mláďat!

V blízkosti výskytu žraloků se můžete setkat i se zvláštní štíhlou rybkou o délce asi jednoho metru. Jedná se štítovce, určitý druh parazita, který si vyvinul velmi chytrou přísavku na hlavě a části hřbetu, kterou se přichytí na jinou plovoucí rybu či předmět. Takto přichycený se pak živí zbytky potravy, kterou ulovil jeho hostitel. Setkat se s ním je možné i na trupu lodí nebo i krunýřů želv, kterým tak přináší „medvědí“ službu – domorodci je totiž využívají k lovu tak, že uloví štítovce a s ním vytáhnou i želvu, na které je přichycen. Své nositele ale zároveň zbavuje parazitů. Není neobvykle, že se snaží přichytit i na potápěče či plavce.

Tuňáci

Mezi zajímavé stěhovavé ryby, které rády tráví čas i v blízkosti pobřeží, patří tuňák. Má nadmíru vyvinuté svalstvo, které mu dává velkou rychlost a sílu. Řadí se proto mezi znamenité plavce. Stěhovavou rybou je nazýván proto, že při cestě za potravou je ochoten urazit velké vzdálenosti. Zdržuje se v malých hejnech v blízkosti hladiny a pro svou stříbřitou barvu bývá lehko viditelný. Dospělý kus dorůstá délky až 3 m a váhy 500 kg.

Bohatý život na souši

Bohatý život na Maledivách nabízí ale i souš. Svět živočichů se však na jednotlivých ostrovech trochu liší. Někde je zastoupen mnoha druhy hmyzu, někde hmyz v podstatě vůbec není. Obdobně tak hadi. Na několika ostrovech se vyskytují dva druhy – lykodon obecný a slepýš, což je vlastně ještěrka. Lidem nejsou nebezpeční a jsou velmi plaší.

Ještěrky

Obzvlášť zajímavý je výskyt ještěrek. Nádherný scink patří mezi noční tvory. Přes den odpočívá v dutinách stromů. Má velmi dobrý zrak, díky kterému vyhledává svou potravu a zároveň ho včas varuje před blížícími se predátory.

Indická ještěrka lepoještěr pestrý s velkou oblibou šplhá a posedává ve velkých výškách. Zbarvení může mít různé, ale základem je vždy hnědá. Samečci jsou vybaveni hřbetním hřebenem po celé páteři, samičkám končí uprostřed hřbetu. Samečci jsou silně teritoriální a své území si intenzívně obhajují.

Zvlášť rozšíření jsou zde gekoni. V podstatě se nemůže stát, že byste se s nimi nesetkali. Není výjimečné, že se dostanou i do ubytovacích zařízení, dá se tomu jen těžko zabránit. Gekoni mají srostlá oční víčka a typické prsty s přísavkami, které jim umožňují rychlý pohyb i po kolmých předmětech. Lidem nejsou nebezpeční, naopak jsou užiteční, neboť se živí hmyzem a pavouky.

Kaloni

Původním savcem maledivských ostrovů je kaloň. Kaloň je velmi podobný běžnému netopýrovi. Za potravou vylétává během dne v hejnech nebo samostatně, usazuje se na ovocných stromech, jejichž plody se živí. Semínka, stopky a další vyplivuje.

Ptáci

Na ostrovech jsou bohatě zastoupeni i ptáci. Fauna Maledivy je opravdu bohatá. Většina sem však jen přilétá přezimovat. Běžně je možné vidět korely, sokoly, káňata či kukačky. Z mořských ptáků pak samozřejmě také racky a rybáky. Místně původní je známý papoušek alexandr. Jedná se o středně velkého a velmi zvědavého papoušek s typicky zeleným zbarvením. Pokud jej hned nezahlédnete, určitě jej uslyšíte. Tento druh patří mezi výrazně hlasité ptáky, někteří jsou schopni naučit se i opakovat slova. Papoušek žije velmi společenský život a vyskytuje se především v hejnech. Fauna Maledivy Vás uchvátí.

Fotogalerie fauna Maledivy


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov