Manty

Manta – kráska moří. Podmořský svět patří mezi člověkem nejméně dotčené části světa. Až kolem 80% oceánů zatím nebylo zmapováno, ani prozkoumáno. Proto mají moře a oceány plné okouzlujících barevných útesů a ryb své čarovné kouzlo.

manta na Maledivách

Na Maledivách je nádherná příroda, a krásné pláže, o tom není pochyby, ale věděli jste, kolik různých druhů ryb žije v Maledivských vodách? V dechberoucích korálových útesech můžete spatřit dokonce i rejnoky nebo majestátní mantu obrovskou. Pokud máte v plánu se zajet podívat na Maledivy za účelem poznání místní přírody a kultury, určitě bychom Vám doporučili zúčastnit se na výletu na manty, při kterém budete moct tato jedinečná zvířata pozorovat v jejich přirozeném prostředí.

Manta obrovská

Manta obrovská je největší druh rejnoka na světě. Je to mořská paryba z čeledi mantovitých, pro kterou je typický ladný pohyb připomínající ptačí let.

Základní informace o mantách

Dorůstá velikosti okolo 3 až 5 metrů s rozpětím ploutví průměrně kolem 6 metrů. Byly ale zpozorovány i manty, které byly značně větší. Mezi pohlavím existují malé rozdíly ve velikosti. Samec dorůstá kolem 5,2 až 6,1 metrů, samice je větší a její rozměry se nejčastěji pohybují v rozmezí 5,5 až 6,8 metrů. Manta je delší na šířku, než na délku a největší potvrzená hmotnost dosahovala ohromných 1 400 kg.

Manta dokáže každým okem sledovat jiný objekt. Na břišní části svého těla má bílou barvu, která ji při spodním pohledu maskuje. Díky své velikosti není nijak často napadána jinými mořskými živočichy vyjma velkých žraloků. K obraně používá velkou sílu ve svých ohromných ploutvích. Manty se dožívají až okolo 25 let a od roku 2020 patří mezi ohrožené druhy zvířat.

Co asi nevíte o mantách

Na těle manty se na rozdíl od jiných rejnoků nevyskytují hřbetní ani ocasní ploutve. Mají ocas připomínající dlouhý trn, který nemají zakončený ostrým ostnem jako jiní rejnoci. Její tělo má hydrodynamický tvar zmenšující odpor vody při pohybu. Podobně jako žraloci nemá pevnou kostru, ale chrupavčitou. Vyskytuje se v tropických mořích a oceánech, nejčastěji poblíž pevniny nebo kolem úchvatných korálových útesů.

Jeden takový je Hanifaru Bay, ležící nedaleko ostrova Dharavandhoo. Tento čarokrásný korálový útes plný barev a života, kde můžete zpozorovat všemožné druhy ryb, rejnoky ale třeba i žraloky. A to konkrétně žraloky velrybími, neboli žraloky obrovskými. Největším žijícím druhem žraloka na světě.

Hanifaru Bay je ale nejznámější pro svou vysokou koncentraci majestátní Manty obrovské, která se zde zdržuje v hloučcích. Stovky těchto velkých rejnoků se zde shromažďují, aby se dostali k vodě bohaté na plankton. Pozorování krmení manty je opravdu podívaná. Pokud jedete na Maledivy a chtěli byste vidět hloučky krmící se manty obrovské na vlastní oči, nejlepší čas k navštívení Hanifaru Bay je mezi květnem a prosincem. V této době zde není neobvyklé vidět až okolo 200 mant v doprovodu několika žraloků obrovských.

Hanifaru Bay

Zajímavosti o mantách

Manta obrovská byla pro svůj tvar dříve rybáři nazývána „ďábelská ryba“. Existovaly legendy o tom, jak vyskočila nad hladinu a stáhla námořníka do vody. To jsou ovšem pouhé pověry. Ve skutečnosti je krásná manta pro člověka neškodná, není dravec a živí se hlavně planktonem, larvami ryb, pelagickými druhy korýšů, nebo malými rybami. Potravu nasává za pohybu. Má velmi drobné, zakrnělé zuby, které nepoužívá k rozmělnění potravy. Denně spotřebuje kolem 20 – 30 kg planktonu.

Pozorování rozmanitého podmořského života kolem obrovských korálových útesů je dechberoucí zážitek, který by podle nás měl každý alespoň jednou za svůj život zažít na vlastní kůži.

Mít ke všemu možnost ve volné přírodě zpozorovat zvířata jako jsou rejnoci a manty je ovšem opravdu jedinečná záležitost, která se už nemusí nikdy v životě opakovat. Tak co, půjdete do toho s námi?

Jsme cestovní agentura, rádi Vám zajistíme dovolenou na Maledivách i s výletem na manty.


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov