Atoly na Maledivách

Atoly na Maledivách: Maledivy jsou rozděleny do 20 administrativních atolů. Níže je jejich seznam (oficiální mezinárodní názvy), řazeno podle polohy od severu k jihu.

atoly na Maledivách

Oficiální seznam atolů na Maledivách

Haa Alifu Atoll, Haa Dhaalu Atoll, Shaviyani Atoll, Noonu Atoll, Raa Atoll, Baa Atoll, Lhaviyani Atoll, Kaafu Atoll, Alifu Alifu Atoll, Alifu Dhaalu Atoll, Vaavu Atoll, Meemu Atoll, Faafu Atoll, Dhaalu Atoll, Thaa Atoll, Laamu Atoll, Gaafu Alifu Atoll, Gaafu Dhaalu Atoll, Gnaviyani Atoll, Seenu Atoll.

Mapa atolů na Maledivách

Co je to atol?

Vznik atolu trvá miliony let postupnou přeměnou podmořských sopek. Důležitou podmínkou pro jeho vznik je průzračná a dostatečně teplá voda. To je hlavní důvod, proč se atoly objevují jen v tropických oblastech.

Jak vznikají atoly?

Atoly na Maledivách, stejně jako jinde po světě, vznikaly fascinujícím geologickým procesem. Celý proces vzniku atolu začíná vulkanickým ostrovem, kolem něhož se vytvoří korálový útes. Postupem času vulkanický ostrov začne erodovat a klesat, zatímco korálový útes pokračuje ve svém růstu.

Nakonec může vulkanický ostrov zcela zmizet pod hladinou, zatímco korálový útes, který ho dříve obklopoval, zůstává nad hladinou v podobě kruhového či oválného atolu, v jehož středu se často nachází laguna. Tento proces vzniku atolu je často považován za jeden z nejzajímavějších příkladů interakce mezi geologickými a biologickými procesy.

Animace vzniku atolu:

Coral atoll formation animation.gif
Autor: NOAA

Baa atol

Baa atol se skládá celkem ze 74 ostrovů (což není málo), ale z tohoto celkového počtu ostrovů je obydlených pouze 13 z nich a na dalších 10 jsou resorty.

Úžasná místa pro potápění, výjimečná biologická podvodní rozmanitost, neobydlené ostrovy a známé písečné „sandbanky“ – to vše přispívá k tomu, že se Baa atol řadí k jednomu z těch největších atolů na Maledivách a také na světe.

Potápění na Baa atolu

Baa atol na Maledivách je magnetem pro potápěče z různých koutů světa díky svému úžasnému podmořskému světu. Jeho podvodní ekosystém skrývá nejen nádherné korálové útesy, ale také bohatý život všech druhů mořských organismů, od pestrobarevných rybiček po majestátní rejnoky nebo žraloka obrovského.

Naše nabídka ubytování na Baa atolu

Na Baa atolu pro Vás máme připravené ubytování na krásných ostrovech:

Mapa Baa atolu

Baa atol Maledivy mapa

Ari atol

Administrativně je Ari atol rozdělený na severní a jižní část. Oficiálně se také označuje jako Alif nebo Alufu Atol. Ari atol se dělí na jižní a severní. Ari se rozkládá v rozlehlé laguně lemované korálovými útesy, západně od hlavního města Male.

Známé a oblíbené turistické ostrovy atolu Ari jsou Thoddoo, Ukulhas, Mathiveri, Omadhoo a Dhigurah. Ari atol patří mezi nejkrásnější atoly na Maledivách. 

Thoddoo na Ari atolu

Geogafické parametry Ari atolu:

 • délka atolu je 80 km
 • šířka atolu je 30 km
 • atol má celkem 81 ostrovů,
 • nejvíce obyvatel má ostrov Mahibadhoo

Resorty na Ari atolu

Na Ari atolu je vystavěno několik velmi luxusních resortů (Diamonds Athuruga Beach & Water Villas, Constance MoofushiW Maldives).

Naše resorty na Ari atolu

My Vám na Ari atolu můžeme nabídnout ubytování v resortech:

Potápění na Ari atolu

Ari atol je proslulý jako výborná potápěčská destinace s krásnými, dlouhými plážemi.  Ari atol je ideálním místem pro pozorování žraloka obrovského a mant. Součástí Ari atolu je několik chráněných mořských oblastí se zákazem rybolovu. 

Video Ari atolu

Male Atol

Male atol, také zvaný Kaafu je centrem celých Malediv. Součástí atolu je hlavní město Male. Administrativně je Male atol rozdělen na jižní a severní. Právě na tomto atolu byl vystavěn první guesthouse na lokálním ostrově, konktrétně to byl ostrov Maafushi. I zde Vám můžeme ubytování zajistit.

Geogafické parametry Male atolu:

 • délka atolu je 100 km
 • šířka atolu je 42 km
 • atol má celkem 107 ostrovů

Zajímavost: na ostrově Thulusdhoo leží továrna vyrábějící světoznámý nápoj Coca Cola. Je to jediné místo na světě, kde se tento nápoj vyrábí z odsolené mořské vody.

Surfování na Male atolu

Male atol je vhodný pro surfaře. Je zde několik světoznámých surfpointů: Chickens, Cokes, Sultans, Honkeys, Jailbreaks, Lohis, Pasta, Ninjas. Můžeme Vám nabídnout ubytování na oblíbeném turistickém ostrově Dhiffushi

Addu atol

Addu atol je nejjižnějším atolem Malediv, jedná se o jediný atol ležící jižně od rovníku. Tvarem připomíná srdce. Atol Addu je nyní také nazýván Addu City, je hlavním správním a hospodářským centrem jižních Malediv.

Vzdálenost atolu od hlavního města Malediv Male je přes 500 km. Na Aduu atolu se nachází mezinárodní letiště Gan. Leteckou přepravu mezi letišti Male a Gan (obvykle 4 x denně) zajišťuje místní letecká společnost Maldivian air. Délka přeletu trvá přibližně jednu hodinu.

Na Addu atolu leží nejdelší silnice na Maledivách. Pomocí hrází se silnicí jsou spojené ostrovy Hithadhoo, Gan, Feydhoo a Maradhoo. Tato cesta je ideální pro výlet na kole.

Addu atol je vyhledávanou potápěčskou destinací. Potápěči z celého světa Addu atol vyhledávají pro jeho zachovalé korálové útesy a bohatost podmořského života. Na atolu se nachází několik zajímavých vraků lodí. 

Geogafické parametry Addu atolu:

 • délka atolu je 15 km
 • šířka atolu je 18 km
 • plocha atolu je 135 km²
 • atol má celkem 23 ostrovů
 • největší ostrov atolu je Hithadhoo (3,6 km²)

Mapa Addu atolu

Video Addu atolu

Atoly na Maledivách


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov