Podmořský život na Maledivách

Maledivy leží v průzračných vodách Indického oceánu, nedaleko rovníku. Právě díky poloze patří mezi lokality s nejbohatším podmořským životem na této planetě. V maledivských vodách žije více než 1000 druhů mořských ryb a živočichů. Na Maledivy jezdí sportovní rybáři a potápěči z celého světa. Můžete zde pozorovat různé druhy mořských živočichů od malých krabů pobíhajících na pláži přes hejna malých rybek nebo tuňáků či želv až po žraloka obrovského dosahující délky 10 metrů.

Fotky podmořský život na Maledivách:

Delfíni

Delfíni se na Maledivách vyskytují v hojném počtu. Jedná se o velmi inteligentní a hravé tvory žijící většinou ve skupinách. Jsou velmi dobrými plavci, často doprovází lodě, dovádí a předvádí se. Jejich skoky můžou být až 10 m dlouhé a 4 m vysoké. Delfín skákavý dokáže plavat rychlostí až 50 km/hod. Ke komunikaci používají pestrou škálu zvuků, a dle studie university St. Anders se dokonce oslovují jmény, jejich komunikace je tedy adresná.

  • Věděli jste že delfíni dokážou spát blízko vodní hladiny? Každou minutu máchnou ploutví, aby se nepotopili do velké hloubky a na hladině se pravidelně nadechují.

Fotky delfínů na Maledivách:

Želvy

Tento druh mořského plaza adaptovaného na život v oceánu patří dnes bohužel mezi kriticky ohrožený druh. Mořské želvy jsou studenokrevní, dýchají tedy vzduch a mláďata se líhnou z vajec. Rostou velmi pomalu, dospělosti dosáhnou až kolem 30. roku života. Dospělé želvy za svůj život podniknou několik cest za cílem kladení vajec, při těchto migracích urazí i několik tisíc kilometrů.

  • Věděli jste, že se želvy dožívají velmi vysokého věku? Doložený je případ, kdy se želva dožila 170 let.

Fotky mořských želv na Maledivách:

Žralok velrybí (obrovský)

Pro mnohé je sen spatřit tohoto mořského obra dosahující délky až 18 metrů (obyčejně kolem 10 metrů). Pomalu se pohybující kolos plave často jen pár metrů pod hladinou a je tedy ideálním objektem pro pozorování a fotografování. I když patří mezi žraloky, člověku není nebezpečný. Živí se planktonem a menšími rybkami, maledivské vody jsou mu tedy ideálním domovem.

  • Věděli jste, že kůže žraloka velrybího může mít tloušťku 10 cm?

Video žraloka obrovského na Maledivách:

Manty

Před dávnými časy dali mořeplavci této parybě přezdívku ďáblova rybaNení se ale čeho bát, manty se živí pouze tím co jim zůstane po přefiltrováním mořské vody, tedy planktonem a larvami ryb. Dorůstají délky okolo 3-5 metrů s rozpětím ploutví kolem 6 metrů. (největším zaznamenaným rozpětím ploutví manty bylo 9,1 metrů) Pohyb manty je klidný, pomalý a připomíná let ptáků. 
 
  • Věděli jste, že manty žijí v v symbióze s menšími rybkami, které jim okusují starší části kůže?

Video mant na Maledivách:

 


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na nejkrásnějších ostrovech Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov