Korál a korálové útesy

Maledivy – korálové útesy
 
Pro většinu lidí jsou Maledivy exotickou destinací známou především pro svou křišťálově čistou vodou a bohatými korálovými útesy, u kterých můžete plavat, šnorchlovat či potápět se a pozorovat pestrobarevný a divoký podmořský svět.

korálové útesy na Maledivách

Jak korálové útesy vypadají a co je utváří?

Korálové útesy Malediv tvoří centrální část obrovského podmořského pohoří táhnoucího se více než 2 000 km od Lakadivských ostrovů na severu, až po Chagosovy ostrovy na jihu. Korálové útesy jsou tvořeny drobnými živočichy zvanými polypy, které vylučují tvrdou vápencovou kostru, která tvoří strukturu útesu. Křehké větvení korálů může růst mezi 20 až 30 centimetry ročně, zatímco masivní korály ve tvaru balvanu mohou růst jen několik milimetrů ročně.

Korálové řasy, kterým se daří v oblastech vystavených vlnám a místům příliš hlubokým a tmavým pro korály. Tmel strukturovaný z mrtvých a rozbitých korálů dohromady tvoří pevnou vápencovou základnu. Typ a tvar vyvinutého útesu do značné míry závisí na hloubce a tvaru mořského dna, proudech, nedávné zeměpisné historii oblasti a stupni vystavení vlnovému působení.

korálový útes a ostrov na Maledivách

Části korálového útesu

Vnější útesové svahy se obecně vyznačují větší hloubkou a zvýšenou čistotou vody s viditelností někdy přesahující až 50 metrů. Při pohledu dolů po svahu útesu se korálové komunity rychle mění s rostoucí hloubkou, a v hloubkách více než 20 metrů, kde není výskyt vln, může dojít k rozsáhlému růstu korálů až do hloubky 50 metrů a více. Dostupnost světla je hlavním faktorem omezujícím rozsah korálů

Horní části vnějšího útesu mohou být ovlivněny vlnovým působením, což omezuje růst jemnějších deskových korálů. Růst korálů může být tedy zničen v jediné silné bouři v této zóně. V oblastech méně vystavených vlnové akci mohou dominovat rozsáhlé porosty Větevníka parožnatého a mezi korály v této zóně se vyskytuje velká škála rybího života. 

živý korál a život kolem něj

Význam korálových útesů pro život na Zemi

Korálové útesy jsou jedním z nejdiverzifikovanějších a biologicky nejbohatších ekosystémů na planetě. Přestože pokrývají méně než 1% oceánského dna, poskytují domov a útočiště pro více než 25% všech mořských druhů. Tyto útesy hrají zásadní roli v udržování zdraví oceánů, regulují množství oxidu uhličitého v atmosféře a poskytují přirozenou ochranu proti erozi pobřeží a vlnobití.

Kromě ekologických funkcí mají korálové útesy také obrovský ekonomický význam, protože představují základ pro místní rybolov a cestovní ruch, na který mnohé pobřežní komunity spoléhají. Je třeba zdůraznit, že korálové útesy jsou nyní významně ohroženy důsledky klimatických změn, nadměrným rybolovem a znečištěním, což zvýrazňuje potřebu jejich ochrany

Nejkrásnější šnorchlování na korálovém útesu najdete na těchto ostrovech:

Ukulhas

Ukulhas je ostrov na atolu North Ari, vzdálený 72 km od Male. Šnorchlování na místním korálovém útesu je zážitek, který si nesmí nechat ujít žádný návštěvník. Na tomto korálovém útesu je zcela krásný podvodní svět plný různých druhů ryb a korálů, které vás zavedou na úplně jiné místo. Voda je čistá a podél útesu ukazuje hojný mořský život tvořený želvami, rybami, hvězdicemi, žraloky, mantami, rejnoky, murénami, humry, měkkýši, krevetami, chobotnicemi, medúzami a jinými.

ostrov Ukulhas

Omadhoo

Omadhoo je další obydlený ostrov na Maledivách, který je skvělým místem pro autentický zážitek. Je to ideální místo pro koupání v oceánu a šnorchlování na útesu. Zejména je ideální pro cestovatele s omezeným rozpočtem, kteří chtějí ochutnat to nejlepší z Malediv, aniž by za to utratili velké množství peněz. Krásný ostrov se nachází na atolu Ari (Alif Dhaal) a je požehnán bílými písečnými plážemi a bohatým mořským životem.

ostrov Omadhoo

Fodhdhoo

Tento ostrov s bohatým korálovým útesem se nachází na atolu Noon a je vzdálen zhruba 175 km od hlavního města a letiště v Malé. Jde o další nádherný osídlený ostrov s krásnou písečnou pláží a bohatým podmořským životem kolem něj. Kromě sledování korálů a podmořského života můžete v dáli pozorovat i delfíny v průběhu celého dne.

Dhigurah

Ostrov Dhigurah se nachází na jižním Ari atolu (také známý jako Alif Daal Atoll), asi 100 km od letiště a hlavního města Malé. Délka ostrova je asi 3 kilometry a maximální šířka pouze 250 metrů. Atol South Ari (Alif Daal) je velmi známý svým krásným podvodním světem. Dhigurah je jedno z mála míst na světě, kde můžete vidět velké množství žraloků obrovských, neškodných pro lidi, protože jedí pouze planktony, vzácné mořské želvy, obří manty, barevné ryby a hojné korálové útesy.

Mnoho druhů ryb, jako jsou jehlicovití, pyskouni vlnkovatí (mohou vyrůst až dva metry), ploskozubcovití, úhoři, mořští klauni, murény. Druhů ryb zde najdete na 1000, stejně tak, jako jiných mořských tvorů, korálů, hvězd a měkkýšů. Ostrov Dhigurah má velmi dobrý ohlas u profesionálních potápěčů a má také své vlastní potápěčské centrum.

Fotky korálových útesů


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov