Kokosy na Maledivách

Jeden ze symbolů Malediv je kokosová palma. Jedná se o nejrozšířenější strom na Maledivách. Pro místní obyvatele byla kokosová palma po staletí až životně důležitá. Pro svoji užitečnost a všestrannost symbolizuje obživu národa a najdete ji i ve státním znaku Malediv.

kokos

Kokosová palma

Jedná se o až 30 metrů vysoký strom rostoucí v tropických oblastech. Kmen je pokryt kruhovými jizvami, které tvoří prstence kolem obvodu. Řapík může dorůst délky jednoho metru a listy až šesti metrů. Kokosová palma se cíleně pěstuje již více než 3000 let. Není znám její přesný původ jelikož kokosový ořech nesoucí semena může na moři plavat i několik měsíců a rozšířit se tak i do velmi odlehlých oblastí.

Využití kokosové palmy

Z kokosové palmy se dá zpracovat každá její část. Kokosové dřevo slouží ke stavbě lodí, listy sloužily pro stavbu střech obydlí místních obyvatel, z kokosových vláken se vyráběly provazy a lana. Kokosová palma dokáže vyprodukovat až 150 kusů kokosových ořechů ročně. Dužina a voda z kokosového ořechu je pro obyvatele Malediv velmi významnou surovinou v kuchyni. Skořápky ořechů slouží po usušení jako topivo.

Kokosový ořech

Kokosový ořech je druh ovoce vejčitého tvaru rostoucí na vrcholu kokosové palmy. První ořechy vyrostou na palmě až po 7 letech. Starší plody (takové jak je známe z našich obchodů) jsou duté, mají velmi tvrdou skořápku a uvnitř bílou dužinu a kokosovou vodu. Tyto ořechy jsou již bez svého obalu, který byl původně zelený a postupně zhnědl. Vnitřní tvrdá bílá dužina obsahuje přibližně 60 % tuku, 20 % sacharidů, 8 % proteinů a 6 % vody.

Nutriční zázrak: voda z mladého kokosu

V posledních letech se po celém světe stala voda z mladého kokosu obrovským hitem. Mezi největší propagátory pití vody z mladého kokosu patří zpěvačka Rihanna a herec Matthew McConaughey se svojí značkou Vita Coco. Tenista Novak Djokovič prozradil že pije vodu z mladého kokosu každý den a navíc si k ní přidá i lžíci kokosového oleje. I u nás se již tento nápoj rozšířil do distribuční sítě a vy si ho můžete zakoupit v obchodech se zdravou výživou nebo i v některých supermarketech. Co vlastně stojí za tak obrovském zájmu o tento nápoj? Voda z mladého kokosu obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů a dalších prospěšný látek a připisují se mu až kouzelné účinky. Zde jsou jen některé účinky: hydratuje tělo, dodává mu potřebnou energii, minerály a vitamíny, prospívá pokožce, je výborným iontovým nápojem pro sportovce, zlepšuje mužskou erekci a prospívá prostatě a je ideálním nápojem pro kojící ženy. Kokosovou vodu zakoupíte přibližně za 70 Kč za 0,2 l, její konzumace se ale jistě vyplatí.

Rozdíl mezi kokosovou vodou a kokosovým mlékem

Velmi často se chybně rozlišují kokosová voda a kokosové mléko. Rozdíl je ale podstatný. Kokosová voda je čirá tekutina vznikající uvnitř kokosového ořechu. Kokosové mléko vzniká rozmixováním bílé kokosové dužiny a přidáním vody.

Cestovní agentura

Jsme cestovní agentura. Od roku 2014 poskytujeme dostupné ubytování a služby na nejkrásnějších ostrovech Malediv. Rádi Vám zajistíme Vaši vysněnou dovolenou na Maledivách. Poskytujeme služby jako potápění, rybaření, svatební obřady a mnoho dalších.

Doporučuje ubytování na ostrovech Dhigurah, Omadhoo, Fulhadhoo, Dharavandhoo a Fodhdhoo. Jedná se o ty nejkrásnější lokální ostrovy na Maledivách.


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov