Kokosy na Maledivách

Jeden ze symbolů Malediv je kokosová palma. Jedná se o nejrozšířenější strom na Maledivách. Pro místní obyvatele byla kokosová palma po staletí až životně důležitá. Pro svoji užitečnost a všestrannost symbolizuje obživu národa a najdete ji i ve státním znaku Malediv.

pití kokosu na pláži Malediv

Kokosová palma

Jedná se o až 30 metrů vysoký strom rostoucí v tropických oblastech. Kmen je pokryt kruhovými jizvami, které tvoří prstence kolem obvodu. Řapík může dorůst délky jednoho metru a listy až šesti metrů. Kokosová palma se cíleně pěstuje již více než 3000 let. Není znám její přesný původ jelikož kokosový ořech nesoucí semena může na moři plavat i několik měsíců a rozšířit se tak i do velmi odlehlých oblastí.

Využití kokosové palmy

Z kokosové palmy se dá zpracovat každá její část. Kokosové dřevo slouží ke stavbě lodí, listy sloužily pro stavbu střech obydlí místních obyvatel, z kokosových vláken se vyráběly provazy a lana. Kokosová palma dokáže vyprodukovat až 150 kusů kokosových ořechů ročně. Dužina a voda z kokosového ořechu je pro obyvatele Malediv velmi významnou surovinou v kuchyni. Skořápky ořechů slouží po usušení jako topivo.

Kokosový ořech

Kokosový ořech je druh ovoce vejčitého tvaru rostoucí na vrcholu kokosové palmy. První ořechy vyrostou na palmě až po 7 letech. Starší plody (takové jak je známe z našich obchodů) jsou duté, mají velmi tvrdou skořápku a uvnitř bílou dužinu a kokosovou vodu. Tyto ořechy jsou již bez svého obalu, který byl původně zelený a postupně zhnědl. Vnitřní tvrdá bílá dužina obsahuje přibližně 60 % tuku, 20 % sacharidů, 8 % proteinů a 6 % vody.

Nutriční zázrak: voda z mladého kokosu

V posledních letech se po celém světe stala voda z mladého kokosu obrovským hitem. Mezi největší propagátory pití vody z mladého kokosu patří zpěvačka Rihanna a herec Matthew McConaughey se svojí značkou Vita Coco. Tenista Novak Djokovič prozradil že pije vodu z mladého kokosu každý den a navíc si k ní přidá i lžíci kokosového oleje. I u nás se již tento nápoj rozšířil do distribuční sítě a vy si ho můžete zakoupit v obchodech se zdravou výživou nebo i v některých supermarketech. Co vlastně stojí za tak obrovském zájmu o tento nápoj? Voda z mladého kokosu obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů a dalších prospěšný látek a připisují se mu až kouzelné účinky. Zde jsou jen některé účinky: hydratuje tělo, dodává mu potřebnou energii, minerály a vitamíny, prospívá pokožce, je výborným iontovým nápojem pro sportovce, zlepšuje mužskou erekci a prospívá prostatě a je ideálním nápojem pro kojící ženy. Kokosovou vodu zakoupíte přibližně za 70 Kč za 0,2 l, její konzumace se ale jistě vyplatí.

Rozdíl mezi kokosovou vodou a kokosovým mlékem

Velmi často se chybně rozlišují kokosová voda a kokosové mléko. Rozdíl je ale podstatný. Kokosová voda je čirá tekutina vznikající uvnitř kokosového ořechu. Kokosové mléko vzniká rozmixováním bílé kokosové dužiny a přidáním vody.

kokos

Fotky kokosů

Kokos na uvítanou

Když naši klienti dorazí na Maledivy, čeká na ně čerstvý kokos na uvítanou.

klienti pijí kokosový welcome drink

Cestovní agentura

Jsme cestovní agentura. Od roku 2014 poskytujeme ubytování a služby na nejkrásnějších ostrovech a resortech Malediv. Rádi Vám zajistíme Vaši vysněnou dovolenou na Maledivách. Poskytujeme i služby jako potápění, rybaření, svatební obřady a mnoho dalších.

Doporučuje ubytování na ostrovech Dhigurah, Omadhoo, Fulhadhoo, Dharavandhoo a Fodhdhoo. Jedná se o ty nejkrásnější lokální ostrovy na Maledivách.


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov