Šnorchlování

Šnorchlování patří mezi nejoblíbenější aktivity u moře. Není se čemu divit. Jedná se o dostupnou a obohacující aktivitu. Stačí nasadit masku a ponoříte se do podvodního světa plného dobrodružství. Pozorovat lze úžasné korálové útesy plné života, malé korálové rybky, hejna ryb ale i manty, želvy a žraloky. V následujícím článku se dozvíte vše o co byste měli vědět o šnorchlování.

šnorchlování

Vybavení na šnorchlování

Vybavení na šnorchlování pořídíte velmi levně. Nemusíte kupovat profesionální vybavení. Úplně postačí brýle nebo maska za několik stokorun. Pro snadnější pohyb ve vodě je vhodné použít ploutve, ty Vám velmi ulehčí plavání. 

Při šnorchlování s brýlemi a šnorchlem máte možnost ponořit se pod hladinu. Stačí pod vodou zadržet dech a po vynoření prudce vyfouknout vodu ze šnorchlu. Ne každý to ovšem dokáže. Pokud Vám stačí šnorchlovat na hladině bez toho abyste se potápěli pod hladinu, můžete využít celoobličejovou masku. V ní máte schované oči, nos i ústa a vy se může soustředit jen na pozorování podmořského života. Výhodou této masky je i široký pozorovací úhel.   

  • NÁŠ TIP: Pokud se Vám mlží maska, důkladně sklo umyjte odmašťujícím čističem.

Kde zažít nejlepší šnorchlování

Nejlepší a nejdostupnější destinace na šnorchlování je pro Evropany Egypt. Další oblíbené lokality jsou: Maledivy, Kuba, Austrálie, Indonésie a Havaj. Jedny z nejbohatších korálových útesů najdete na Maledivách. Pod ochranou UNESCO je zátoka Hanifaru Bay na Baa atolu, kde můžete na vlastní oči vidět desítky až stovky mant. Největší korálový útes je Velký bariérový útes ležící podél severovýchodní Austrálie. Od roku 1981 je světovou přírodní rezervací UNESCO.

nejlepší šnorchlování na světě

Bezpečnost šnorchlování

Pamatujte na svoji bezpečnost. Moře dokáže být zrádné a nebezpečné. Důležité je nepřeceňovat své schopnosti a výdrž. Vždy byste měli šnorchlovat ve dvojici, pro případ nenadálé situace. 

Velmi důležitá je také ochrana pokožky před spálením od slunce. V jižních oblastech a zejména v oblastech kolem rovníku doporučujeme používat UV trička. Zbylé části těla pak namažte voděodolným krémem se silným UV faktorem.

Pokud budete šnorchlovat v chladnějších vodách, je vhodné použít neopren.

Jak pracuje neopren?

Funguje jako houba. Nasaje vodu, při kontaktu s kůží se voda ohřeje a vlastnost neoprenu nedovolí zahřáté vodě odtéct. Tím vytvoří kolem těla izolační vrstvu z teplé vody. 

Zážitky při šnorchlování

Chcete zažít něco mimořádného? Vidět na vlastní oči žraloka obrovského, manty nebo želvy? Všechny tyto úžasné tvory můžete vidět za pomocí naší cestovní agentury na Maledivách. Zajistíme Vám výlety lodí na místa kde tyto živočichy uvidíte v jejich přirozeném prostředí. Pokud vyrazíte na Maledivy s naší cestovní agenturou, výbavu na šnorchlování si nemusíte vozit sebou, na hotelech Vám ji zapůjčí. 

Šnorchlování z pláže

Nejkrásnější šnorchlování na Maledivách zažijete na výletech. Za ty se ovšem platí. Na některých ostrovech jsou dostupné korálové útesy i přímo z pláže. Jednoduše dostupný korálový útes najdete na ostrově Thoddoo. Potkat zde můžete želvy, které útes obývají. Ostrov Thoddoo má krásnou pláž s jemným pískem a dostatkem stínu. Okolo pláže je laguna a moře je proto bez vln. Šnorchlování zde zvládnou i děti které již umí plavat.

ostrov Thoddoo Maledivy

Druhý ostrov s domácím korálovým útesem je Ukulhas. Stačí vyjít z námi nabízeného hotelu, projít palmovým hájem na pláž, skočit do vody a po pár metech plavání vidíte první rybky a korálový útes. Tento hotel je velmi vhodný pro rodiny s dětmi.

Další ostrovy které doporučujeme vášnivým šnorchlařům jsou Omadhoo, Bodufolhudhoo a Dhigurah. 

Jak se naučit šnorchlovat

Pokud vyrážíte k moři a nikdy předtím jste nešnorchlovali, doporučujeme vyzkoušet si to v bazénu. Pokud byste se chtěli naučit šnorchlovat pod dohledem zkušeného instruktora, můžete využít kurzy šnorchlování. Kurz šnorchlování nebo potápění může být originálním dárkem pro Vaše blízké. Nabídka je velmi široká. Naučí Vás zejména jak správně dýchat a jak vyrovnávat tlak aby Vás neboleli uši.

Od šnorchlování je to jen krůček k přístrojovému potápění. To Vám umožní ponory do větších hloubek a ještě důkladnější objevování podmořského světa. Kurzy potápění se pořádají v každém větším městě. 

Focení pod hladinou

Uchovejte si své zážitky z pozorování podmořského života K dostání jsou vodotěsné outdoorové kamery a foťáky. Fotit a natáčet pod vodou lze i na Váš telefon. Cenově nejvýhodnější je pořídit voděodolný obal na mobil.   

  • Základní pravidlo při šnorchlování a potápění zní: pod hladinou se ničeho nedotýkejte. Je to z důvodu bezpečnosti i ochrany a zachování podmořského života. 

Videa ze šnorchlování

Jsme cestovní agentura. Zajistíme Vám nezapomenutelnou dovolenou na Maledivách za nejlepší ceny.

Kam dál