Mořské želvy

Mořské želvy: pozorování exotické fauny a flóry bývá kromě krásných pláží a relaxace jednou z velmi oblíbených turistických atrakcí.

Pokud se rozhodnete trávit dovolenou na exotickém ostrově, často si ji můžete zpestřit právě tímto způsobem. Na pozorování suchozemské fauny se jezdí především do horských oblastí, mořské živočichy si pak lidé užívají v přímořských oblastech, kde se spojuje s plaváním, šnorchlováním nebo potápěním.

mořské želvy

Nejinak je tomu i na Maledivách, které v tomto směru nabízí hned několik zajímavých druhů včetně delfínů, velryb, žraloků, mant a zejména pak mořských želv, jejichž výskytem jsou proslulé.

Dovolená na Maledivách

Souostroví Maledivy leží v Indickém oceánu a tvoří jej více než 20 atolů (korálových ostrovů) s nádhernými plážemi a bohatou faunu i flórou. Souostroví leží v rovníkové oblasti a díky mořskému podnebí a nízké nadmořské výšce jsou zde celoročně vysoké teploty a vlhkost. Hlavními důvody, proč souostroví Maledivy v rámci dovolené navštívit, jsou samozřejmě překrásná příroda a turistická vybavenost – turistický ruch je velmi důležitou součástí ekonomiky, čemuž je život na ostrovech uzpůsoben.

Turistickými cíli jsou hotely a penziony na lokálních ostrovech nebo resorty, které nabízí celou škálu různých kratochvílí a odpočinkových aktivit. Hlavním těžištěm je v tomto směru ovšem pobyt na pláži, a především v moři, které je spojeno právě s pozorováním netradiční fauny žijící kolem korálových útesů, které je zde opravdu velké spektrum druhů díky velkému množství planktonu.

mořská želva na korálovém útesu

Rostliny a živočichové na Maledivách

Flora i fauna na souostroví Maledivy je velmi rozmanitá, což je dáno právě příhodnými podmínkami a stabilní teplotou. Vzhledem k velikosti ostrovů dosahuje specifik deštného pralesa pouze několik z nich, typickými rostlinami vyskytujícími se v této oblasti jsou traviny, keře a palmy, především palma kokosová.

Živočišná říše je pak pestrá především co se týká mořské fauny, kterou doplňují suchozemští tvorové a ptáci. Mezi nimi nalezneme především ptáky mořské nebo tažné, pevninské tvory pak zastupují pouze drobní savci nebo plazy. Největší a pro turisty nejatraktivnější skupinu živočichů pak tvoří především mořští živočichové, jež zde dosahují velkých rozměrů a je možné je pozorovat nebo v jejich blízkosti v místních vodách kolem korálových útesů plavat.

Na plážích se pak pohybují kraby či humři, v moři celá hejna drobných rybiček i větších ryb, a také již zmínění žraloci, manty nebo delfíni. Největším lákadlem jsou mořské želvy – na ostrovech se jich vyskytuje několik druhů, přičemž pláže ostrovů jsou typickým místem pro kladení vajec.

Mořské želvy – pozorování

V oblasti korálových útesů souostroví Maledivy můžete při plavání, potápění nebo šnorchlování narazit až na pět ze sedmi známých druhů mořských želv. Mořské želvy jsou jedinými živočichy dožívající se sice velmi vysoké věku, avšak kvůli ubývajícímu počtu také ohrožené.

V oblasti žijí mořské želvy druhu kareta pravá, obecná, obrovská a zelenavá, a dále kožatka velká. Všechny tyto želvy se vyznačují stejnými znaky – velký krunýř a celkové velké rozměry, zobákovitá ústa bez zubů a pádlovité ploutve.

Šnorchlování či plavání v jejich přítomnosti je nezapomenutelným zážitkem – pod mořskou hladinou můžete obdivovat jejich majestátnost a pokud budete mít štěstí, uvidíte také líhnoucí se mláďata spěchající do vody. Mořské želvy se pod hladinou pohybují ladně a často nechají člověka přiblížit se na velmi malou vzdálenost. Nesmíte se jich ovšem dotýkat, to je zakázané. Obecně lze říct že by se nemělo šahat na nic co ji živé. Pozorování želv na pevnině není možné.

Při šnorchlování z pláže můžete mít štěstí a želvu potkat. Stává se to často na ostrovech Thoddoo a Ukulhas. Obecně platí že pro plavání s mořskými želvami je potřeba přejet člunem do menší vzdálenosti od ostrova do míst, kde se obvykle vyskytují – želvy mají své oblíbené lokality, které místní lidé znají.

Přečtěte si pohádku o želvičce Malvi.

Ochrana mořských želv

Podporujeme český projekt na ochranu mořských želv.

malá želvička

Naše cestovní agentura

Moc rádi Vám nejen šnorchlování se želvami zajistíme. Jsme cestovní agentura poskytující ubytování a služby na nejkrásnějších ostrovech na Maledivách. Bohaté zkušenosti jsme získali během prací v cestovním ruchu od roku 2014.

Video se želvami


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov