Hanifaru Bay

Milovníci potápění, obdivovatelé krás podmořského světa a lidé toužící po nových, neskutečných zážitcích, by při návštěvě Malediv rozhodně neměli minout fascinují zátoku Hanifaru Bay, která patří mezi nejnádhernější místa vodní říše.

hejno mant Hanifaru Bay Maledivy

Bohatství přírodní zátoky Hanifaru

Hanifaru Bay byla v minulosti oblíbeným místem rybářů, ale velmi záhy se ukázalo, že to, co se skrývá pod hladinou, nenajdete nikde jinde na celé planetě. Poblíž atolu Baa se totiž nachází specifické místo, kde vzniká obrovské množství planktonu a právě za ním sem pravidelně připlouvají obrovská hejna žraloků obrovských a gigantických mant obrovských, ryb velmi podobných rejnokům, připomínajících svým pohybem let ptáků s rozpětím „křídel“ šest až devět metrů. Kdo chce tyto živočichy vidět zblízka a doslova pocítit jejich dotek, ten má právě v Hanifaru Bay jedinečnou příležitost zažít nevídané.

manta v zátoce Hanifaru

Fascinující podmořský svět

Hanifaru Bay láká turisty zejména od června do listopadu, kdy sem za potravou připlouvají právě početné skupiny mant obrovských. Ale nejde zdaleka o jedinou zajímavost této úchvatné lokality a potápět se tu můžete celoročně. Pokaždé je toho tady totiž hodně k vidění.
Hanifaru Bay i jeho okolí u atolu Baa se totiž pyšní jednou z nejobsáhlejších a nejpočetnějších populací podmořských živočichů na světě a biodiversita je tu skutečně neuvěřitelná. Žije tu okolo 1 200 druhů ryb a 250 druhů korálů. Všechna tato krása se ukrývá jen kousek pod mořskou hladinou a leckdy se stačí potopit do pouhých tří metrů, abyste se stali součástí tohoto jedinečného světa ukrytého v teplém moři kolem Malediv.

Šnorchlování s mantami

Do Hanifaru Bay nemůže přijet každý, komu se zrovna zachce. Přístup do této biosférické rezervace UNESCO (vznikla v roce 2011) je přísně hlídán, platí v něm různá omezení a všichni návštěvníci je musí bezpodmínečně dodržovat. Na prvním místě jsou zde zvířata a návštěvníci je nesmí žádným způsobem rušit v jejich přirozeném prostředí.

Proto je tu zakázáno i klasické potápění a nesmí sem zajíždět ani motorové čluny – ty zůstávají na okraji zátoky a návštěvníci se pak už vlastními silami vydávají vstříc zážitkům. Proplétají se spletí planktonu, bojují se sníženou viditelností a pak se ocitají ve středu neskutečného množství mant, které připomínají obry plující nekonečným prostorem.

Manty jsou zcela neškodné a také velmi přátelské, lidí se skoro dotýkají a rozhodně se jim chtějí předvést v celé své velkoleposti.

Hanifaru bay

Jak se dostat do Hanifaru Bay?

Pokud milujte potápění a chtěli byste podmořskou rezervaci Hanifaru Bay navštívit, není to nijak složité. Vydejte se na dovolenou na Maledivy, konkrétně na atol Baa či do jeho blízkého okolí. Jedná se o souostroví 75 maličkatých atolů a ostrůvků, které jsou z velké části neobydlené, žije na nich dohromady jen okolo 12 000 obyvatel, ale zato sem každý rok přijíždí okolo půl milionu turistů.

Ostrovy nedaleko zátoky Hanifaru

Kolem zátoky Hanifaru se nachází řada ostrovů a resortů. Nejbližším ostrovem je lokální ostrov Dharavandhoo. K zátoce se dobře dostanete také z ostrovů Maalhos, Kamadhoo a Dhonfanu.

V blízkosti zátoky Hanifaru se nacházejí tyto resorty: Royal Island, Reethi Beach, Kihaa, Dreamland a Dusit Thani.

Naše cestovní agentura Vám zajistí nejlepší ubytování na vybraných ostrovech a v resortech poblíž zátoky Hanifaru.

ostrov Kamadhoo

Pravidla chování při šnorchlování s mantami

Manty lze natáčet a fotit, ale jen bez blesku. Je zakázáno přibližovat se k nim na méně než tři metry, ale sami živočichové tyto zákazy leckdy nerespektují a připlouvají se na nové hosty podívat mnohem blíže.
Celá exkurze je omezena na 45 minut času, což sice není mnoho, ale kvůli velkému zájmu o tuto jedinečnou lokalitu je nutné dát prostor i ostatním lidem. I přes krátký čas jde ale o celoživotní zážitek, na který budete ještě dlouho a velmi živě vzpomínat.

Žralok obrovský

Do zátoky čas od času, nejčastěji v období od června do října, zavítá i žralok obrovský. Jeho výskyt zde ale není předpověditelný.

žralok obrovský Hanifaru Bay Maledivy

Fotky z Hanifaru Bay

Podívejte se na úžasné fotky desítek mant v zátoce Hanifaru.

Hanifaru Bay videa


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov