Hanifaru Bay

Milovníci potápění, obdivovatelé krás podmořského světa a lidé toužící po nových, neskutečných zážitcích, by při návštěvě Malediv rozhodně neměli minout fascinují zátoku Hanifaru Bay, která patří mezi nejnádhernější místa vodní říše.

Hanifaru bay

Hanifaru Bay byla v minulosti oblíbeným místem rybářů, ale velmi záhy se ukázalo, že to, co se skrývá pod hladinou, nenajdete nikde jinde na celé planetě. Poblíž atolu Baa se totiž nachází specifické místo, kde vzniká obrovské množství planktonu a právě za ním sem pravidelně připlouvají obrovská hejna žraloků obrovských a gigantických mant obrovských, ryb velmi podobných rejnokům, připomínajících svým pohybem let ptáků s rozpětím „křídel“ šest až devět metrů. Kdo chce tyto živočichy vidět zblízka a doslova pocítit jejich dotek, ten má právě v Hanifaru Bay jedinečnou příležitost zažít nevídané.

Fascinující podmořský svět

Hanifaru Bay láká turisty zejména od června do listopadu, kdy sem za potravou připlouvají právě početné skupiny mant obrovských. Ale nejde zdaleka o jedinou zajímavost této úchvatné lokality a potápět se tu můžete celoročně. Pokaždé je toho tady totiž hodně k vidění.
Hanifaru Bay i jeho okolí u atolu Baa se totiž pyšní jednou z nejobsáhlejších a nejpočetnějších populací podmořských živočichů na světě a biodiversita je tu skutečně neuvěřitelná. Žije tu okolo 1 200 druhů ryb a 250 druhů korálů. Všechna tato krása se ukrývá jen kousek pod mořskou hladinou a leckdy se stačí potopit do pouhých tří metrů, abyste se stali součástí tohoto jedinečného světa ukrytého v teplém moři kolem Malediv.

Šnorchlování s mantami

Do Hanifaru Bay nemůže přijet každý, komu se zrovna zachce. Přístup do této biosférické rezervace UNESCO (vznikla v roce 2011) je přísně hlídán, platí v něm různá omezení a všichni návštěvníci je musí bezpodmínečně dodržovat. Na prvním místě jsou zde zvířata a návštěvníci je nesmí žádným způsobem rušit v jejich přirozeném prostředí.
Proto je tu zakázáno i klasické potápění a nesmí sem zajíždět ani motorové čluny – ty zůstávají na okraji Hanifaru Bay a šnorchlující potápěči se pak už vlastními silami vydávají vstříc neuvěřitelným zážitkům. Proplétají se spletí planktonu, bojují se sníženou viditelností a pak se ocitají ve středu neskutečného množství mant, které připomínají obry plující nekonečným prostorem. Manty jsou zcela neškodné a také velmi přátelské, lidí se skoro dotýkají a rozhodně se jim chtějí předvést v celé své velkoleposti.

Jak se dostat do Hanifaru Bay?

Pokud milujte potápění a chtěli byste podmořskou rezervaci Hanifaru Bay navštívit, není to nijak složité. Vydejte se na dovolenou na Maledivy, konkrétně na atol Baa či do jeho blízkého okolí. Jedná se o souostroví 75 maličkatých atolů a ostrůvků, které jsou z velké části neobydlené, žije na nich dohromady jen okolo 12 000 obyvatel, ale zato sem každý rok přijíždí asi 350 000 turistů.

Abyste se mohli vyrazit potápět s mantami a žraloky obrovskými, je potřeba zajet do návštěvnického centra na ostrově Eydhafushi nebo se o této možnosti informovat přímo ve vašem hotelu. Do Hanifaru Bay potom vyrážejí skupiny potápěčů se zkušenými průvodci na lodích, které zakotví na hranici ochranné zóny. Jakmile jsou spatřeny připlouvající manty, mohou se potápěči začít vrhat do vody a plavat za nimi. Je to oblast velká několik stovek metrů, takže se skupina dokáže velmi dobře rozprostřít.

Manty lze natáčet a fotit, ale jen bez blesku. Je zakázáno přibližovat se k nim na méně než tři metry, ale sami živočichové tyto zákazy leckdy nerespektují a připlouvají se na nové hosty podívat mnohem blíže.
Celá exkurze je omezena na 45 minut času, což sice není mnoho, ale kvůli velkému zájmu o tuto jedinečnou lokalitu je nutné dát prostor i ostatním lidem. I přes krátký čas jde ale o celoživotní zážitek, na který budete ještě dlouho a velmi živě vzpomínat.

Fotky z Hanifaru bay

Hanifaru Bay videa


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov