Co možná nevíte o žralocích

Žraloci jsou zvířata, která nás fascinují. Přitahují nás svou velikostí, svým nebezpečným vzezřením, svou majestátností. Mnoho filmů je vykresluje jako lidožravé a útočící tvory. Jsou ale opravdu všichni takový?

žralok

Pravda o žralocích

Shodneme se na tom, že některé druhy žraloků jsou jako obři v hlubinách moře. Svým velkým tělem brouzdají ve vodě a nahání hrůzu nejen mnoha živočichům. Jakoby byly králové moří. Přesto nás láká být jim na blízku. Vidět je v životní velikosti. Nakouknout do jejich podmořského světa. Nějakým způsobem se s nimi sblížit. Vzrušení a určitý druh dobrodružství, které můžeme v blízkosti žraloků zažít, je pro nás neuvěřitelně přitažlivé. Jsme rádi, že existují takový žraloci, kteří nám to dovolí.

malý žralok na mělčině

Například žralok obrovský

Je největší rybou. Dorůstá průměrně 7,5 metru, ale může být i dvakrát větší. Jeho tlama dosahuje velikosti až 1,4 metru, takže by snadno mohl spolknout člověka. I když je to jeden z největších podmořských tvorů, svou velikost nevyužívá k lovení jiných velkých zvířat. Jeho mohutnost vyvolává respekt v nás i v jiných živočiších. Tento mírumilovný obr se živý planktonem a drobnými rybkami. Často se vyskytují na Maledivách.

Někteří žraloci žijí ve smečkách. Například kladivouni a žraloci druhu Triaenodon abesus byly hluboko ve vodách spatřeni ve skupinách po čtyřiceti až padesáti. Žralok obrovský si v takovém prostředí nelibuje.

Rádi byste viděli žraloka obrovského na vlastní oči? Plavání se žralokem obrovským Vám rádi zajistíme.

žralok obrovský whale shark

Žralok

Na první pohled je kůže žraloka hladká. Pokud bychom ale chtěli žraloka pohladit do protisměru, zjistili bychom, že je jako smirkový papír. Jeho kůže je drsná. Je opatřena drobnými špičatými výrůstky. Vypadají jako menší rybí šupiny, ale mají podobnou stavbu jako zuby savců. A na povrchu mají sklovinu. Díky této složité struktuře je pro mikroskopické organismy velmi složité se na žraloka přichytit. Někdy se to přece jen nějakému parazitu podaří. Voda která proudí v malých šupinách takového černého pasažéra vyžene. Specifická kůže žraloka tedy chrání před různými miniaturními škůdci. 

žralok vouskatý

Zajímavosti

Díky speciálnímu tvaru drobných šupinek vznikají na těle žraloka místa s podtlakem. To mu umožňuje rychle se pohybovat s nejmenším odporem vody. Díky tomu umí některý žralok vytvořit krátkodobou rychlost. Až 74 kilometrů v hodině. Například žralok mako.

Vědci se snaží napodobit materiály podobné žraločí kůži. Kdyby takový povrch měla loď, její spotřeba paliva by byla menší. Lodní nátěry, které budou mít podobné antibakteriální vlastnosti, nebudou poškozovat životní prostředí. Vědcům se podařilo vyvinout plavecký oděv, jehož povrch má podobnou strukturu jako kůže žraloka. Rychlost při plavání se díky tomu zvýšila. Není úžasné, co vše nás může žralok naučit?

Další informace o žralocích

Žraloků je mnoho druhů. Jedni jsou menší. Druzí jsou obři. Mnoho z nich se drží na mořském dně a čerpají vodu přes žábry. Jiní umí vyvinout neuvěřitelnou rychlost a pohybují se po hlubinách moře jako králové. Někteří potřebují ke svému životu skupiny. Další si žijí jako samostatný jedinec, nebo jen se svou rodinou. Všichni žraloci mají vynikající zrak. Překračuje ostrost člověka 10 krát. Jejich sluch zachycuje i nízké frekvence a infrazvuky.

Dokáží zachytit vůně, které přicházejí vodou a dokonce i vzduchem. Žraloci se průměrně nedožívají víc než 30 let. Jejich zuby se liší podle druhu. Například žralok velrybí má malé zoubky. Délka je 5 mm, ale počet může dosáhnout i několika tisíc. Ti kteří se živý na dně moře mají přední ostré malé zuby. Zadní velké a drtivé. Pokud si některé vylámou, automaticky jim dorostou nové. Vše se jim krásně doplní.

Žraloci jsou pro nás nádherní živočichové. Nikdy nás nepřestanou ohromovat. Pokud máme možnost nahlédnout do jejich světa a poznat jejich život, využijme toho. Taková příležitost se neodmítá. Když je poznáme a uvidíme, náš úžas a respekt k nim jen vzroste.

Zážitky se žraloky

Nabízíme neobyčejné setkání se žraloky přímo v jejich přirozeném prostředí.

Maledivy – ráj žraloků

Podívejte se na krásné záběry žraloků.

Fotky žraloků

Fotky žraloků z potápění.

Jsme cestovní agentura. Nabízíme dostupné ubytování a služby na lokálních ostrovech na Maledivách. Rádi Vám zajistíme bezpečné setkání se žraloky, želvami, mantami nebo delfíny.


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov