Jana a Peter, podruhé

Jana a Petr s námi na Maledivy vyrazili již podruhé. Jejich první dovolená na Maledivách proběhla v roce 2018. Navštívili ostrovy Thoddoo, Ukulhas a Mathiveri. Za dva roky tak s naší pomocí navštívili již 7 ostrovů 🙂 Recenzi první dovolené si můžete přečíst zde: Jana a Petr 2018.

Recenze dovolené na Maledivách od Jany a Petra, rok 2019

Naše letošní dovolená opět směřovala na Maledivy. Po první zkušenosti před více jak rokem jsme nemohli jinak, Maledivy prostě nezklamou. Rozhodnutí padlo pět dnů před odletem, kdy nám Lucie potvrdila, že tak, jak jsme si to vymysleli, to naplánovat zvládneme, za což jí strašně moc děkujeme!

V tak krátkém časovém úseku vše naplánovat, doladit s druhou stranou světa a ještě pro nás dohodnout výhodnější ceny v jiném hotelu, než se kterým spolupracuje, to si zaslouží obdiv. Letenky jsme pořizovali v pondělí a v sobotu se letělo. A to nebyla poslední věc, se kterou nám Lucie hodně pomohla. Tentokrát si s námi asi pěkně užila a tak jí patří velký dík.

Původním plánem byla kombinace tří ostrovů, nakonec jsme ale pod vlivem přírodních jevů, zvládli ostrovy čtyři.

Omadhoo

Díky zpoždění letadla a přeplněné odbavovací hale na letišti v Male jsme bohužel nestihli odjezd speedboatu v 11 h. Náš doprovod na nás ale trpělivě čekal, mezitím dohledal, že by mohl nějaký speedboat jet i okolo 13 h., tak jsme se těšili, že přece jenom si ještě trochu dne na ostrově užijeme. Dovezl nás do Male, kde jsme si sedli do restaurace a měli čekat, až nás před odjezdem vyzvedne. Bohužel se v dohodnutou dobu a ani půl hodiny poté neobjevil. Po sms jsme se pak dozvěděli, že v tento čas nic nejede a pojedeme v 16 h. pravidelnou linkou. S odjezdem v 16 h. jsme vlastně původně počítali, ale tím, že se nám vůbec neohlásil, jak bylo domluveno, navíc po dlouhé únavné cestě, tak nás pěkně naštval.

Tyto počáteční zmatky jsme ale z hlavy vypustili hned, jak jsme dorazili na Omadhoo. Hezký, menší ostrov s krásnou pláží pár minut pěšky od ubytování, kam nám každý den donesli slunečníky. Ubytování bylo moc hezké a čisté, ve společném atriu se příjemně sedělo, káva byla k dispozici celý den. Snídaně i večeře jsou na Maledivách vlastně pořád stejné, ale místní kuchař to zvládl vždy něčím chutným zpestřit. Jediným mínusem byla pracovitost místních. Začínali totiž brzy ráno pracovat na dokončování dalších ubytovacích kapacit a tak nás budili vrtačky a kladívka. Jednou jsme toho využili k brzkému rannímu šnorchlování, při kterém bylo opravdu co vidět, kromě želv, rejnoků, i žraloka a sibu. V každém případě nebylo na co si stěžovat, vždy se o nás hezky starali, vše vysvětlili, zajímali se, zda je vše v pořádku a nakonec nás pohodovou jízdou speedboatem dovezli na další ostrov.

Dhigurah

Jak jsme se neuměli minulou dovolenou rozhodnout, který ostrov se nám líbí nejvíc, tak tady jsme měli jasno hned po příjezdu. I přesto, že Dhigurah je o hodně víc turistický, tak u nás zvítězil. Turistů je tu sice více a stále se pro ně staví další hotely, ale ostrov je velký, tak to ani tak nepřijde. Ubytování nám Lucie zajistila v novém perfektně vybaveném hotelu. Pokoj měl šatnu, ledničku, rychlovarnou konvici a v koupelně obrovský sprchový kout. Provoz hotelu ještě nebyl na plno spuštěn, ale i tak všechno zvládali na jedničku. Byli jsme jediní, kteří měli objednanou večeři, ta byla každý den téměř stejná, ale výborná a pro dva až až. Z hotelu na pláž to bylo celkem daleko, na lepší část necelý kilometr, tak jsme si na přesuny půjčili moderní kola se širokými pneumatikami. Jízda po písku byla náročnější, ostatní nám je ale záviděli a my si tak mohli prozkoumat celý ostrov. Několikrát jsme na nich dojeli i na nejvzdálenější a nejkrásnější část ostrova. Přes pár sandbanků se odtamtud dalo přejít až do sousedního resortu. Pláž a moře je tu opravdu nádherné. Dobře se tu plave, nemusíte mít strach, že se kopnete o korál, a na pláži není problém najít si svoje místečko bez turistů. Na šnorchlování to tu tak pestré není, ale i na tu želvu jsme narazili.

Mandhoo

Při příjezdu jsme byli nadšeni barvou moře a na ostrov se z lodi vystupovalo dobrodružněji než jinde, jen na malé molo a při velkých vlnách. Mandhoo je příjemný malý ostrůvek, kde se turismus asi teprve rozvíjí, všichni místní se ale na nás usmívali a zdravili už z dálky. Naše ubytování bylo pár metrů pešky od hlavní budovy hotelu. Čtyři prostorné pokoje spojené společnou zahradou a před každým pokojem příjemné sezení venku. Snídaně a večeře se podávali v hlavní budově. Připravoval je kuchař původem se Srí Lanky, dříve prý vařil v Dubaji. Po deseti dnech maledivské stravy jsme jeho kuchyni uvítali, byla trochu jiná a opravdu moc dobrá.

Na Mandhoo jsme ale bohužel vydrželi jen jednu noc. Měli jsme tu smůlu, že moře u bikiny beach odešlo s odlivem a celý den byla voda plná korálů jen po kotníky. Trochu nás to rozhodilo, takto jsme si posledních pár dnů dovolené nepředstavovali. Tady si s námi Lucie asi pěkně užila. Kontaktovali jsme jí, zda by nešel zařídit přesun. A Lucie nám opět neuvěřitelně rychle vyhověla a všechno zařídila. Další den ráno jsme zase v rozvlněném moři nastupovali na speedboat a neplánovaně mířili na další ostrov s novým očekáváním. Tím ale určitě nechceme nikoho před návštěvou Mandhoo odradit, po našem odjezdu se prý bikiny beach rozšířila i do míst, kde už vody bylo dostatek.

Feridhoo

I když se na těch pár posledních dnů trochu zatáhlo a občas i zapršelo, Feridhoo nám zase zvedlo náladu. Ostrov je spíše větší, hezký, s příjemnými lidmi. Měli jsme ale pocit, že tady se na turistech snaží vydělat víc než jinde. Jedna ze dvou restaurací si to sice možná zasloužila, obsluha i nabídka byla na vysoké úrovni (dělali výborné freshe!), ale celkově ceny tu byli vyšší oproti ostatním ostrovům. Pláž s lehátky a s dřevěnými přístřešky místo slunečníků je jen pár minut pěšky. Místní každý den chodili a uklízeli jí. Lucií nabízené ubytování bylo obsazené, tak nám domluvila ubytování v jiném hotelu. Pokoje byly zařízené jednodušeji, než v ostatních hotelech, ale všechno bylo čisté, všichni se o nás neustále starali a cítili jsme se tam domácky. Snídaně i večeře jsme si vybírali z menu. Tomu, kdo je zvyklý na více chodů, by to stačit nemuselo, ale nebyl problém k jídlu doobjednat třeba salát.

Ačkoliv se může každý ostrov zdát stejný, tak rozhodně není, každý je něčím odlišný a něčím zapamatovatelný. Tomu, kdo má více času, určitě doporučujeme zkusit více ostrovů. Pro nás je ideální po čtyřech nocích změnit lokalitu a vydat se poznávat další nová místa.

Tentokrát jsme si ani nezaplatili žádný z nabízených výletů, i když loňský výlet na manty je opravdu nezapomenutelný. Vše, co jsme chtěli i nechtěli vidět, jsme viděli „ze břehu“ – různé druhy rejnoků, želvy, žraloky, chobotnice, sandbanky u Dhigurahu jsme měli jen pro sebe a bonusem byly létající rybky jako z pohádky při přesunu z ostrova na ostrov.

Jediné, v čem jsou ostrovy srovnatelné, jsou místní lidé. Jsou neuvěřitelně milí, starostliví, pohostinní a snaží se splnit každé přání.

Jana a Petr

Přečtěte si i další recenze pobytů na Maledivách.