Letiště Abu Dhabí (také Abú Zabí) se nachází přibližně 30km od centra města. Slouží jako základna pro národního dopravce Etihad Airways. Letiště je často využíváno pro přestup při cestě na Maledivy. Jedná se o druhé největší letiště ve Spojených Arabských emirátech. Tím prvním je letiště v Dubaji.
Letiště se skládá ze tří terminálů – nejstarší terminál 1, novější terminál 2 a nejnovější terminál 3, který slouží výhradně pro Etihad Airways. Terminál 2 je určen pro nízkonákladové dopravce (airblue, GoAir, Pegasus Airlines). Terminál 1 využívají ostatní aerolinky, např. British Airwas, KLM nebo Royal Jordanian.
Terminály 1 a 3 jsou vzájemně propojeny, zatímco chůze mezi těmito terminály by vám neměla zabrat více než 15 minut, k přesunu na terminál 2 byste měli využít letištní shuttle bus. Ten vyjíždí každých 15 minut ze zastávky u vchodu 5 (terminál 1) a u odletové haly (terminál 2).
Pro pohodlný přestup je doporučeno alespoň 70 minut při garantovaném letu.
Do Abú Dhabí se z letiště dopravíte autobusem linky A1. Odjíždí každých 30 minut, cesta zabere přibližně 1 hodinu. Jízdenku zakoupíte v automatu na letišti. Autobusy jezdí 24 hodin denně. Zastávka se nachází před východem z každého terminálu.
Taxi nabízí pohodlnou a zároveň stále cenově dostupnou alternativu. Služby vozů taxi jsou v provozu nonstop.
Dálkový autobus č.490 do města Al Ain odjíždí z letiště každé 2 hodiny.
Nově letiště v Abú Dhabí spojují expresní autobusy AUH Express s nákupním centrem Ibn Battuta Bus Station v Dubaji, kde snadno přesednete na dubajské metro. Nástupní stanici najdete na Terminálu 2 i Terminálu 1 a 3. Odjíždějí vždy v celou a to každou hodinu po celý den. Autobusy jezdí nonstop 24 hodin denně. Doba jízdy mezi letištěm a Dubají je 1hodina a 30 minut.
Wifi připojení k internetu je bezplatně dostupné skrze skrze síť ADAC Free Wireless.
Na letišti funguje zhruba 30 kaváren, restaurací či bister. Většinu naleznete v tranzitní zóně letiště. Některé podniky mají nonstop otevírací dobu – např. Cinnabon. Ten je umístěn na terminále 3 za bezpečnostní kontrolou.
Úschovna zavazadel spolu s kopírovací službou funguje na terminále 1 a 3 v příletové hale. Otevřeno má nonstop. Bankomaty různých bank naleznete po celém letišti.
Bankomanty různých bank naleznete po celém letišti. Rovněž směnáren je zde nespočet, nacházejí se ve všech terminálech. Otevírací doba se liší, ale většina má otevřeno 24 hodin denně.
Sprchy naleznete poblíž odletových bran 32 a 37, použití je zdarma.
Funguje zde poštovní a asistenční služba, turistické informace, lázně pro odpočinek během letu, odpočinkové místnosti pro ženy, místnosti pro rodiny s dětmi, půjčovny automobilů. Na všech terminálech je možnost zapůjčit pro děti kočárky.
V bezprostřední blízkosti letiště je také několik hotelů.
Letiště v Abú Dhabí je otevřeno 24 hodin denně. Jedná se o poměrně velké a rušné letiště, které se vyznačuje dlouhými frontami při bezpečnostních kontrolách. Zdejší personál je na nocující pasažéry zvyklý, avšak cestující si často stěžují na jeho neochotu či neprofesionalitu.
Nejvhodnějším místem pro přespání na letišti je prostor terminálu 3. Naleznete tady největší počet sedadel.
V horním patře se nacházejí tzv. sleeping pods, kde lze za poplatek přespat. Počítejte ovšem s hlukem a také klimatizací.
Pokud se chystáte do Abu Dhabí, tak tohle místo rozhodně nevynechávejte! Mešita šejka Zayeda. Už když jsme jeli kolem mešity večer, tak to bylo opravdu monumentální – všechno bylo nádherně osvícené. Tahle mešita je jako jediná v emirátu Abu Dhabí přístupná i pro nemuslimy, takže by byla škoda toho nevyužít (navíc se nachází pouze zhruba 20 minut od letiště).
My ji měli po cestě z našeho hotelu na letiště, takže jsme toho využili. Mešita je rozdělena na vnější a vnitřní část. Ve vnitřní části vás čekají ty nejvíce dominantní skvosty – nádherná výzdoba, mohutné, zdobené lustry.
Mešita šejka Zayeda má 4 minarety, které měří 107 metrů. Mešitu nechal postavit v letech 1996-2007 samotný zakladatel Emirátů šejk Zayed. Stavba slouží jako vzdělávací, kulturní a především náboženské centrum. Vstup do mešity je dokonce zcela zdarma! Jen je potřeba si udělat on-line rezervaci nejlépe dopředu (případně až na místě, ale bude vás to zbytečně zdržovat).
Vstup do mešity je z tamějšího obchodního centra (a jde se podzemím). Při vstupu se nachází taktéž úschovna zavazadel, která je zdarma. Je potřeba mít vhodně zvolené oblečení. Zejména pro ženy zde platí striktní pravidla – je potřeba se vyhnout přiléhavému oblečení, mít zahalené ruce po dlaně, nohy po kotníky a mít pokrývku hlavy. Dá se zde koupit vhodný oděv, což jsme tak udělala já (vyšel na 45 ASD). Později jsem zjistila, že se tu dal i půjčit, ale upřímně nevím, jak to vycházelo cenově či co tam bylo za pravidla.
Celkově bychom to shrnuli tak, že se to nedá úplně popsat slovy, ale musí se to zažít!! Rozhodně to stojí za to.
Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov