Fakta a zajímavosti o delfínech

Delfíni jsou vskutku pozoruhodná stvoření. Jsou sociálně zdatní, inteligentní, mrštní, veselí a hraví, a navíc mají s lidmi společnou také schopnost vnímat a prožívat emoce. Přestože delfíni doprovází lidstvo ve vývoji téměř od nepaměti, existuje celá řada méně známých skutečností, které o nich možná nevíte.

Delfíni

Delfíny lze najít po celém světě a v různých biotopech

Na celém světě existuje až 36 druhů mořských delfínů. Žijí téměř ve všech vodních prostředích, včetně otevřených oceánů, pobřežních vod, ústí řek, a dokonce i sladkých vod. Nebojí se plavat ani v těsné blízkosti lidských obydlí, a často se tak hejna delfínů vyskytují přímo v přístavech či zálivech. Ani po stránce teploty není jejich rozšíření nijak zvlášť omezeno – najdeme je ve vodách s teplotním rozptylem od méně než 0 °C do více než 30 °C. Jedná se tedy o nesmírně přizpůsobivá zvířata, a jejich schopnost adaptovat se na nejrůznější podmínky pouze potvrzuje jejich nápadnou podobnost s člověkem.

delfíni na Maledivách

Navzdory podobnosti s rybami se jedná o savce

Delfíni mohou plavat ve vodě stejně ladně jako jiné ryby, ale do této nadtřídy taxonomicky nepatří. Jedná se totiž o savceTím se řadí mezi další známé zástupce této třídy, jako jsou například velryby, tuleni a kapustňáci. Delfíni jsou řazeni mezi savce na základě následujících fyziologických vlastností:

  • Jsou teplokrevní. Díky teplokrevnosti jsou delfíni schopni regulovat svou tělesnou teplotu. Právě to jim zajišťuje poměrně značnou odolnost vůči vnějším výkyvům teplot. Teplá krev jim také zvyšuje celkovou imunitu organismu.
  • Dýchají plícemi, nikoli žábrami. Delfíni musí v pravidelných intervalech vyplouvat na hladinu a doplnit zásoby vzduchu. Při opětovném ponoření pod hladinu tyto dýchací otvory neprodyšně zavřou. Zajímavé je, že při nádechu vymění zhruba 80 % obsahu plic – člověk naproti tomu takto dokáže obměnit pouze 17 %.
  • Rodí živá mláďata. Asi jen těžko si lze představit delfíny kladoucí vejce. Březosti dosahují tito savci zhruba jednou za 2-4 roky. Nově narozená mláďata pak s matkou zůstávají i několik let, než se plně osamostatní.
  • Tvoří mléko pro svá mláďata. Delfíni kromě březosti také produkují mléko, které mláďata vyživuje. Může se zdát, že kojení mláďat pod vodou je složité, ale delfíni si přizpůsobili některé zvláštní fyziologické vlastnosti, aby tento problém dotáhli k dokonalosti.
  • Mají tělesné ochlupení. Podobně jako lidé ser i delfíni rodí s ochlupením. To je lokalizováno především na rostru, tedy na špičce jejich „čumáku“. Brzy po narození chlupy opadávají, připomínají tak původ delfínů sahající až k pozemským savcům.

Díky vysoké inteligenci jsou nadpřirozeně nadaní

Delfíni jsou považováni za jedny z nejinteligentnějších zvířat na světě, a disponují řadou kognitivních schopností, které je od ostatních zvířat odlišují. Mnoho vědců považuje spatřuje jejich inteligenci v kombinaci vnímání, komunikace a schopnosti řešit problémy. Delfíní inteligenci lze pozorovat v praxi na způsobu vzájemného dorozumívání, ale také na používání nástrojů.

Komunikace je důležitou součástí způsobu, jakým se delfíni socializují a loví. Mají schopnost echolokace a s pomocí série cvaknutí umí najít jiné delfíny nebo kořist i v podmínkách s nízkou viditelností. Dokážou toho ale mnohem víc. Věděli jste, že delfíní echolokace jim umožňuje odhalit chirurgicky implantovaný kov u lidí plavajících v jejich blízkosti? Lidské tělo se skládá asi ze 75 % z vody. Jakmile se tak ocitneme ve vodě, tvoříme ideální součást prostředí k přenosu echolokačního signálu. Delfíni tak na základě rozdílné hustoty v našem těle mohou detekovat kov či jiné druhy implantátů.

Přestože delfíni nemají ruce, umí používat nástroje. Jedním z jejich rafinovaných triků je například nošení houby na konci rostra. Ta tak funguje jako chránič před nárazy do ostrých kamenů během plavání či hledání potravy na dně moře.

Kam vyrazit za delfíny?

Po celém světě existují nejrůznější zoologická zařízení či akvária, kde lze delfíny a jejich schopnosti pozorovat na vlastní oči. Tato místa navíc poskytují lidem možnost dozvědět se o těchto obdivuhodných zvířatech více informací od specialistů a odborníků. V rámci nejrůznějších show a prezentací pak mohou vidět i delfíní trénink a různé triky, které se během pobytu v těchto zařízeních dokázali naučit.

Mnohem příjemnější a intenzivnější zážitek však spočívá v pozorování delfínů v jejich přirozeném prostředí. Za tímto účelem existuje několik specifických lokací, kam můžete za delfíny vyrazit. Mezi nejoblíbenější destinace patří například Nový Zéland, souostroví Azory nebo pobřeží Floridy. Při sledování těchto zvířat ve volné přírodě pak jistě zapomenete na starosti každodenního života a plně se vžijete do těl těchto úžasných stvoření, přičemž si uvědomíte, že hranice rozdílů mezi námi a delfíny je mnohdy až neuvěřitelně tenká.

sledování delfínů

Relaxační hudba se zvuky delfínů

Pozorování delfínů na Maledivách

Zajistíme Vám pozorování delfínů na Maledivách.


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov