Jak se správně opalovat a nespálit

Opalování Maledivy bezpečně. Dovolená na Maledivách, to je pláž, moře a také a sluneční paprsky. Právě ty Vám ale mohou celý pobyt velmi znepříjemnit. Aby se to nestalo, pokusíme se Vám předat několik důležitých informací.

Ihned po vystoupení z letadla ucítíte horký tropický vzduch a při jasné obloze i silné sluneční paprsky. Ty jsou na Maledivách mimořádně silné a pokožku dokážou spálit velmi rychle. Při ochraně před sluncem byste měli brát zřetel hlavně na to, jaký jste fototyp. Každá osoba má v kůži určité množství kožního pigmentu (melaninu), ten chrání kůži proti škodlivému UV záření. Právě množství tohoto pigmentu určuje, jaký jste fototyp.

Zdravé opalování

Fototypy

Následující tabulka Vám pomůže určit, jaký jste fototyp.

FototypVzhledReakce na sluneční paprsky
1Velmi světlá kůže, rezavé vlasy, pihy, modré oči.Téměř vždy se spálí, kůže zčervená a nehnědne.
2Světlá kůže, pihy, světlé vlasy. Modré, zelené nebo šedé oči.Kůže zčervená, často se spálí.
3Nahnědlá kůže, hnědé nebo tmavé vlasy. Oči hnědé.Dobře se opalují, kůže hnědne. Spálí se málo.
4Tmavá kůže, vlasy i oči.Téměř nikdy se nespálí.
5Velmi tmavá kůže, tmavé až černé vlasy (indiáni/arabové).Nikdy nedojde ke spálení.
6Velmi tmavá kůže, vlasy i oči.Nikdy nedojde ke spálení.

Jak se začít opalovat?

První dny po příjezdu byste se měli opalovat jen velmi lehce. Mnoho našich klientů se po příjezdu ihned vystavilo na přímé slunce. Jejich pokožka nebyla na takovou intenzitu UV záření připravená a oni se silně spálili. Maledivy leží v rovníkové oblasti. Rychlost, s jakou slunce dokáže spálit, překvapila již nejednoho evropana. 

Tipy na zdravé opalování

Asi měsíc před odletem na dovolenou k moři je dobré myslet na zvýšený přísun betakarotenu a vitamínu B. Betakaroten je antioxidant kterých chrání naši pokožku. Naše tělo ho nejlépe získá ze stravy. Najdeme ho v rajčatech, dýni, červených paprikách, meruňkách ale i ve vejcích nebo v lososu. Pořídit ho ovšem můžeme i v tabletách jako doplněk stravy. Vitamín B se vyskytuje v celé řadě potravin…v zelené listové zelenině, ve vejcích, otrubách, fazolích atd.  

  • sluneční paprsky jsou nejsilnější mezi 11. a 15. hodinou, v tuto dobu je lepší na slunci trávit jen nezbytný čas
  • ideální čas na aplikování opalovacího krému na pokožku je asi 20 minut před odchodem na pláž
  • po opalování je vhodné ošetřit pokožku přípravky po opalování

Opalování u dětí

Ochrana dětí před sluncem v tropických oblastech jako jsou Maledivy, je velmi důležitá. Děti mají mimořádně citlivou pokožku a intenzita slunečního záření na Maledivách není pro evropské děti přínosná. Čím jsou děti mladší, tím je jejich pokožka citlivější. Dermatologové pro děti do 3 let doporučují při pobytu na slunci používat speciální celotělový koupací oděv. Nechráněné části těla pak mazat krémem na opalování s faktorem 50.

dítě na pláži

Ochrana zraku

Při pobytu na Maledivách je velmi důležité chránit své oči před silným slunečním zářením. Doporučujeme nosit kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, které blokují alespoň 99% UVA a UVB záření, aby vaše oči byly chráněny před škodlivými účinky slunce.

Kromě toho je užitečné nosit klobouk nebo kšiltovku, které poskytnou další ochranu tím, že stíní vaši tvář a oči. V nejsilnějších slunečních hodinách, typicky mezi 10. a 16. hodinou, je vhodné omezit čas strávený přímo na slunci.

Důležitá je také dostatečná hydratace, protože dostatek tekutin pomáhá udržovat zdraví vašich očí. Tyto jednoduché kroky vám pomohou užívat krás Malediv bez poškození očí.

sluneční brýle

Poslechněte si rady dermatologů


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov