Cestování s dětmi rozvedených rodičů

Přistihli jste se v kolotoči každodenního shonu? Nebo vás jen pokouší krásné fotky z dovolené od známých a celebrit na Instagramu? Určitě si zasloužíte odpočinek taky. A kde jinde než v ráji. Co říkáte třeba na Maledivy? Ty oázou klidu a relaxace dozajista jsou. Jak již nadpis napovídá, v tomto článku se dozvíte vše potřebné, pokud plánujete cestovat s dítětem do zahraničí, ale rozvedli jste se s jeho matkou/otcem.

Pravidla cestování s dětmi

Ať už je dítě z rozvedené či jakékoliv jiné rodiny, vždy bude potřebovat cestovní dokladZačněte tedy tímto základem a vyřiďte mu pas. Jestli je dítěti pod 15 let, zaplatíte za vyřízení 100 Kč a úřad má 30 dní na jeho vydání. Pokud jde o dospívajícího a cestujete pouze do státu Evropské unie, postačí občanský průkaz.

Ať už cestujete kamkoliv, určitě si zařiďte všechny potřebné dokumenty. Obecně platí, abyste dodrželi podmínky země, kam se chystáte. Nezapomeňte ovšem i na leteckou společnost, protože může požadovat speciální potvrzení. Více pozornosti tomu věnujte, pokud plánujete přesedat a aerolinií využít hned několik. A z jakého důvodu se tolik řeší cestování dětí rozvedených či nesezdaných rodičů? 

Cestování s dětmi rozvedených rodičů

Cestování s dětmi rozvedených rodičů

Věřte tomu nebo ne, únosy dětí do zahraničí se bohužel dějí i ve 21. století. Z tohoto důvodu nelze jen tak vycestovat, pokud dítě žije mezi rozvedenými rodiči. A je jedno, jestli dovolenou stráví jen s maminkou, tatínkem nebo třeba babičkou či strýcem. Potvrzení o souhlasu k cestování bude potřebovat tak či tak. Tedy do některých států určitě ano, ale jak se říká, raději se připravte, ať vás čekají pouze milá překvapení. Vytiskněte si dokument, který potvrdí, že oba rodiče (v případě dovolené s jinými členy rodiny) nebo druhý rodič (pokud jde o rozvedený nebo nesezdaný pár) s cestováním souhlasí.

Na oficiálních stránkách našeho Ministerstva zahraničních věcí neexistuje seznam zemí, kde budete potřebovat speciální potvrzení. Radí ale, abyste si jej opatřili v případě, pokud jde o cestu mimo Evropskou unii. Dokument si potom necháte ověřit u notáře nebo na obecním úřadě. Pro jistotu si nachystejte všechny verze – českou, anglickou, ale připravte si také kopii v úředním jazyce daného státu. 

Přesnou podobu dokumentu nikde nenaleznete. Existuje ale seznam informací, na které se zaměřte. Uveďte informace o zákonných zástupcích, přidejte také telefonní čísla a e-mail. Logicky potom pokračujte celým jménem potomka. Důležitá součást je délka, místo a účel cestování. V neposlední řadě zmiňte začátek a konec platnosti tohoto potvrzení. 

Před samotnou cestou je dobré zkontrolovat i oficiální stránky Ministerstva zahraničí vaší vybrané destinace. Avšak vyčíst informace v místním jazyce nebude asi úplně snadné. Neváhejte se tak obrátit na cestovní agenturu nebo leteckou společnost, kde by vám měli pomoci získat potřebné informace.

A jaká je pravděpodobnost, že si úředník prověří zrovna vás? Více pochybností  a pozornosti určitě přinese dítě, které nenese vaše příjmení. V České republice nejde zase až tak o nic neobvyklého, ale připravte se na větší pravděpodobnost kontroly. Kvůli tomuto důvodu si udělejte také kopii rodného listu vašeho potomka a dokažte tak své rodičovství.

Co si tedy určitě nezapomeňte vzít s sebou na cestu? 

  • Cestovní doklad dítěte (pas nebo občanský průkaz)
  • Kopii rodného listu dítěte
  • Souhlas druhého rodiče

    Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

    Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov